Türk ve Alman masallarında sağlık teması
Theme of health in Turkish and German tales
- Tez No: 599567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Halk Sağlığı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Folklore, Public Health, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Anlatmaya dayalı edebi türlerden biri olan masallar, ait oldukları toplumların kültürel değerlerini taşımaktadır ve bu değerler, masal anlatıcıları vasıtasıyla nesilden nesle aktarılıp günümüze kadar gelmiştir. Masallar, bir toplumun hayata bakışını, inançlarını kendine has özelliklerle yansıtmaktadır. Masallarda, yaşam-ölüm, sağlık-hastalık, hastalanma-iyileşme gibi unsurlar yer almaktadır. Çalışmamızda, Alman derleyicilerden Grimm Kardeşler ile Türk derleyicilerden Pertev Naili Boratav, Eflatun Cem Güney, Tahir Alangu, Naki Tezel ve Oğuz Tansel'in derlediği masallar bu unsurlar yönünden incelenmiş ve iki farklı toplumun sağlığa-tıbba-hekime bakışı değerlendirilip karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Tales that is one of the narrative-based literary genres carry the cultural values of the societies they belong to, and these values have been transmitted from generation to generation through the narrators of tales and have come up to nowadays. Tales reflect the vision of a society to life and its beliefs with its own characteristics. There are some elements such as life-death, health-disease, illnessrecovery in the cases. In this study, health-medicine-physician views of two different societies will be evaluated and compared, and the similarities and differences between the Grimm Brothers and Turkish compilers such as Pertev Naili Boratav, Eflatun Cem Güney, Tahir Alangu, Naki Tezel and Oğuz Tansel have been examined