Hizmetkar liderliğin oluşmasında etkili olan unsurların belirlenmesine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical study for the specification of elements that are effective in forming of servant leadership
- Tez No: 485729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, dikey hiyerarşi uygulanan kamu kurulum ve kuruluşlarında Hizmetkâr Liderlik anlayışının uygulanabilirliğinin sorgulanmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın kapsamını; Hizmetkâr Liderlik davranışının liderler tarafından neden tercih edilmesi gerektiğinin kavramsal olarak ele alınması ve Hizmetkâr liderlik ölçeği boyutunda değerlendirilmesi oluşturacaktır. Araştırma kapsamında kullanılan veriler dikey hiyerarşi uygulanan bir kamu kuruluşunda iş görenler arasından 106 kişinin katılımı ile anket metodu yoluyla elde edilmiştir. Araştırmaya konu olan hizmetkâr liderlik boyutları; Ahlaksal Bütünlük, Eşit Olma, Kişiler Arası Destek, Topluluk Oluşturma ve Fedakârlık olarak belirlenmiştir. Anket verileri bu boyutlar ışığında değerlendirilmiştir. Yapılan korelasyon analizinde kullandığımız değişkenlerin hizmetkar liderlik özelliklerinin hepsinde bağlılık olduğu görülerek tüm değişkenler ile hizmetkâr liderlik özellikleri arasında çok kuvvetli aynı yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the applicability of understanding of servant leadership at public institute and utilities at which vertical hierarchy is implemented. In this respect the content of this study will be consist of handling a cognitive approach about the vitalism of why servant leadership behaviour ought to be preferred by leaders and evaluation of this subject on servant leadership scale (SLS) extend. The data used within the scope of research is acquired via survey method that 106 people among the workers of a hierarchical public institute participated. The extents of servant leadership mentioned in the research are stated as moral integrity, being equal, interpersonal support, building community and self sacrifice. The survey data is evaluated in the light of these extents. As a result of correlation analysis we applied, there is correlation among all the servant leadership specialities of the variables and there is very strong positive relationship between all variables and servant leadership specialities.