Tasarım yarışmalarının değerlendirilmesinde çevrim içi tasarım ve yazılımı (Posterland.org örneği)
Online design and software in design competitons evalution (Posterland.org application sample)
- Tez No: 485733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanat/tasarım ve teknoloji, gerek sanatsal/tasarımsal ürünlerin teknoloji yardımıyla üretimi, gerek sanatsal/tasarımsal faaliyetlerin teknolojik olanaklar sayesinde duyurulması, gerekse sanatsal/tasarımsal yarışmaların düzenlenmesi gibi alanlarda ilişkisini her geçen gün artırmaktadır. Poster/afiş yarışmalarının çevrim içi değerlendirilmesine yönelik sistem tasarlamayı, bu konuda katılımcı ve yarışma jürisi üyelerinin görüşlerini alarak tasarlanan yazılımın içeriğini geliştirmeyi amaçlayan bu çalışmada hem nicel hem de nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini posterland.org 2. yarışmaya katılan 1440 katılımcı ve yarışma jürisi, örneklemini ise ankete katılan 724 yarışmacı ile 5 jüri üyesi oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre çevrim içi sistemin yarışmalara katılımı teşvik ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca katılımcılara göre çevrim içi yarışma değerlendirme sistemi daha objektiftir. Jürilerin görüşlerine göre ise çevrim içi bir değerlendirme sistemi objektif, ekonomik ve ulaşılabilirdir. Bu nedenlerden, tasarım yarışmalarının değerlendirilmesin de çevrim içi sistem kullanımı katılımı artıracaktır denilebilir.
Özet (Çeviri)
Art/design and technology are increasing day by day the production of artistic/design products with the help of technology,the announcement of artistic/design activities through technological possibilities, and the regulation of artistic/design competitions. Both quantitative and qualitative methods were used in this project aims to design a system for online evaluation of poster competitions and to develop the content of the software designed by taking the opinions of participant and competition jury members into consideration. The scope of the research was 1440 participants and competition jury who participated in the competition, 724 contestants participating in the survey and 5 jury members formed. According to the findings obtained in the research, it has been understood that it encourages participation in the competition. In addition, according to the participants, online competition evaluation system is more objective. According to the juri's opinions an online evaluation system is objective, economical and achievable. For these reasons, It can be say that the use of the online system in evaluating design competitions will increase participation.