Emekliliğin hanehalkının eğlence ve kültür harcamaları üzerindeki etkisi:Türkiye üzerine bir inceleme
The impact of retirement on households' recreation and culture expenditures:a study on Turkey
  1. Tez No: 485737
  2. Yazar: FERİDE GÜLSÜM GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE GÜNSEL DOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğlence ve kültür harcamalarının belirleyicisi olduğu farz edilen zaman faktörü, çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Gary Becker'ın Hanehalkı Üretim Teorisi esas alınarak ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2013 Hanehalkı Bütçe Anketi kullanılarak uygulanan logistik analiz sonuçları bu kanıyı destekler niteliktedir. Analiz sonuçlarına göre; emeklilik, toplam harcamalar ve eğitim, Türkiye'de hanehalkının eğlence ve kültür harcamalarını pozitif yönde etkileyen önemli faktörlerdir. Ayrıca, emeklilik dönemine geçişin dinamiklerini daha iyi kavrayabilmek amacıyla bireylerin eğlence ve kültür mallarını deneyimlemesini etkileyebilecek olası faktörler hem emekli hanehalkı hem de emekliliği yakın hanehalkı için incelenmiştir. Emekli ve emekliliği yakın hanehalkının eğlence ve kültür harcamalarını etkileyebilecek olası faktörlerin incelendiği bu tez çalışması ile hem politika tasarlayanlar hem de bu tür malları üretenler için önemli ipuçları sağlanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The time factor assumed to be the determinant of the expenditure on recreation and culture is the focus of this study. In this thesis, based on Gary Becker's“Household Production Theory”, results of the logistic analyses which uses data of the 2013 Household Budget Survey of Turkish Statistical Institute support this evidence. The results of a multivariate logit analyses suggest that retirement, total household expenditures, and education are significant factors that affect household expenditures on recreation and culture positively, in Turkey. In addition, in order to better understand the dynamics associated with the move to retirement period, potential factors that enable individuals to experience cultural goods are identified separately for both retired household and near-retirement household. Determining the possible factors affecting the recreation and culture expenditures of retired and near-retired households provide useful insights for policy makers as well as the suppliers of recreational and cultural goods and services.