Ekonomik büyüme ve finansal gelişim ilişkisi: Geçiş ekonomileri üzerine ampirik bir yaklaşım
Relationship between economic growth and financial development: A empiric approach to transition economies
  1. Tez No: 485736
  2. Yazar: ESENGÜL DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişmişlik düzeyi her ne olursa olsun bütün ekonomiler için ekonomik büyüme ana hedeftir. Özellikle de piyasa ekonomisini benimseyen ve gelişmiş bir finansal sisteme sahip olmayan geçiş ekonomileri için bu durum daha fazla önem arz etmektedir. Bu sebeple bu çalışmanın kapsamını da geçiş ekonomilerinde ekonomik büyüme, finansal gelişme (bankacılık sektörü ve borsanın gelişimi) ve makroekonomik değişkenlerin ilişkisi oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik büyüme ile ilgili temel kavramlara değinilmiş, akabinde bankacılık sektörünün ve borsanın tarihsel gelişimleri ve bu üç değişken arasındaki ilişkinin yanı sıra makroekonomik değişkenlerle ekonomik gelişme ilişkisi de incelenmiştir. İkinci bölümde geçiş ekonomileri anlatılmış ve makroekonomik göstergelerle gelişimleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde geçiş ekonomilerinde bankacılığın ve borsanın gelişimi anlatılmıştır. Uygulama kısmında ise geçiş ekonomisi ülkelerinden; Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Türkiye'den oluşan 10 ülkeye ait 2003-2011 dönemi ekonomik büyüme ve finansal gelişim arasındaki ilişki panel veri analizi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regardless of the level of development, economic growth is the main objective for all economies. This is especially important for transition economies that adopt the market economy and do not have an advanced financial system. Therefore, the scope of this study is related to economic growth, financial development (development of banking sector and stock exchange) and macroeconomic variables in transition economies. In the first chapter, the basic concepts of economic development were addressed, followed by the historical development of the banking sector and the stock exchange and the relationship between these three variables, as well as the relationship between macroeconomic variables and economic development. In the second chapter, transition economies are explained and their macroeconomic developments are tried to be explained. In third chapter, development of banking sector and stock market in transition economies was telled. In the application part, the relationship between the 2003-2011 economic growth and financial development of 10 countries of transition economies, Bulgaria, Croatia, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Macedonia, Poland, Romania, Serbia and Turkey was investigated by panel data analysis.