Otomotiv sektöründeki ürün veya proseslere ait hatalar üzerinde FMEA uygulamaları
FMEA applications on errors of products or proceses in automotive sector
  1. Tez No: 485785
  2. Yazar: YILMAZ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAHİT ÜNĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İşletmeler sürdürülebilir rekabet için etkin ve hatasız bir üretim gerçekleştirmelidir. Bu ancak hataların gerçekleşmeden önce tespit edilmesi ile olabilir. Hata Türü ve Etkileri Analizi bu amaç ile kullanılan tekniklerden birisidir. Hata Türü ve Etkileri Analizi, sadece gerçekleşmiş hataları ortadan kaldırmayı değil mevcut durumda var olmayan fakat oluşması muhtemel hataları da kaynağında yok ederek, bu hataların oluşması neticesinde ortaya çıkacak etkilerin yaşanılmamasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Hata Türleri ve Etkileri Analiz tekniğini, otomotiv sektöründeki farklı ürünler üreten işletmelerdeki uygulamalarını inceleyerek tekniğin, farklı tarzda imalat yapan işletmelerdeki uygulamaları arasında benzerlik ya da farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda bu çalışmada plastik enjeksiyon ve talaşlı imalat, gibi yöntemlerle imalat yapan işletmelerdeki malzeme kabulü, üretim ve sevkiyat gibi süreçler için HTEA uygulamaları incelenmiştir. Başka bir deyişle bu çalışmada hata türleri ve etkileri analizi vasıtasıyla her hatanın tipi, nedenleri, müşteri üzerindeki etkileri, hata olasılıkları ve hataların keşfedilebilirlikleri belirlenmektedir. Bunu takiben bu metoda göre risk öncelik katsayısı hesaplanmakta ve bu risk öncelik katsayılarını düşürmek için çalışanlar öneriler sunmaktadır. Son olarak risk öncelik sayısı yeniden hesaplanmakta ve süreç devam etmektedir. Bu çalışmada hesaplamaların yanında süreçte yapılan değerlendirmelere, seçme stratejilerine, yapılan yorumlara, ekipteki moderatör ve liderlerin önemine ve değerlendirme sürecinde Bulanık Mantık veya AHP gibi karar destek sistemlerinin sürece katkılarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies have to produce effectively and faultlessly to sustainable competitive. This is only possible by detecting errors before occurs. FMEA is out of techniques are used for this purpose. Failure Modes and Effects Analysis aim removing the failures that not only appear in present state but also could appear in future in their source and not being lived their effects along with prevention existing failures The purpose of this study in the failure mode and effects analysis technique by examining the practices of companies that produce different products in the automotive industry, to reveal whether differences or show similarities between FMEA applications in manufacturing enterprises in different styles. In accordance with this purpose in this study, such as plastıc injection molding, machining with methods in manufacturing enterprises as adoptions of material, manufacturing, and shipping for processes FMEA aplications are invatigate. In other words in this study by means of FMEA every type of error, their reasons and their effect on customers, error possibilities, intenity, detectabilities of error in processes is determined. Following that risk prioty number is calculated according to this method and in order to improve to risk prioty number employee is brought forward proposals. Finally, risk priority numbers are recalculated and the process continues. In this study calculates as well as strategies of select, assesments and review of failure mode, importance of moderator and leaders on the team and methods such as Fuzzy Logic or AHP which is a decision support systems contribution to process of FMEA has been mentioned