Demir çelik sektöründe yeni ürün geliştirme sürecine ilişkin bir model önerisi
A model suggestion for new product development process in the iron and steel industry
  1. Tez No: 505197
  2. Yazar: NAZMİ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL UYGURTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Demir çelik sektörü, inşaat, altyapı, ulaşım, savunma sanayii, sağlık, otomotiv, beyaz eşya, makina ve parça imalatı gibi endüstrinin birçok dalına girdi ürünler sağlamaktadır. Demir çelik ürünleri üretim ve tüketim miktarları ülkelerin en önemli ekonomik gelişmişlik göstergelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Birçok ülke demir çelik sektörünü stratejik sektör olarak değerlendirmekte ve sektörü korumaya yönelik ekonomik tedbirler almaktadır. Sektörde, hammadde kaynaklarına sahip olmak ve/veya bu kaynaklara erişim kolaylığı ve sahip olunan üretim teknolojileri ile proseste elde edilecek yüksek verim, girdi maliyetlerine önemli avantajlar sağlayabilmektedir. Sektörün birçok endüstri dalına hitap etmesi itibari ile çok geniş bir yelpazede talep ve ürün çeşitliliği mevcuttur. Sürdürülebilir bir üretim ve gelecek için işletmelerin sahip oldukları üretim proseslerinde maliyet azaltıcı ve daha verimli çalışma metodları oluşturması önem arz etmektedir. Proseslerde yapılacak iyileştirme çalışmalarına ilave olarak mevcut ürün çeşitliliğine katma değeri yüksek ürünler katmakta bir o kadar önemli hale gelmiştir. Yeni ürün geliştirme süreci maliyeti yüksek bir süreçtir. Deneme üretimlerinin mevcut üretim işleyişini yavaşlatması, başarısız olarak gerçekleştirilen üretimlerin maliyeti, talep ve fiyat dengesi ile anlık pazar koşullarının sermayenin sürdürülebilirliği için yeterli olarak değerlendirilmesi birçok işletmeyi yeni ürün geliştirme faaliyetlerinden alıkoymaktadır. Bu bağlamda başarılı bir yeni ürün geliştirme süreci için üst yönetimin desteği ve birimler arası ortak çalışma kültürünün etkin olması önem arz etmektedir. Yeni ürün geliştirme süreci öncesinde hitap edilecek pazar ile ilgili bir pazarlama stratejisi oluşturulması ve bu stratejiye bağlı olarak yeni ürün geliştirme faaliyetlerinin başlatılması, sürecin daha etkin olarak yürütülmesine destek sağlayacaktır. Pazarlama stratejisi oluşturulmadan yürütülen ürün geliştirme çalışmaları neticesinde talepten daha fazla arzın bulunduğu bir pazara giriş ve/veya üretim maliyeti ve satış fiyatı yönü ile optimum kar elde edilemeyecek bir ürünün, mevcut ürün gamına ilave edilmesi olası bir sonuç olacaktır. Türkiye'nin 3 entegre demir çelik fabrikasından birisi olan KARDEMİR'de 2016 yılı itibari Çubuk ve Kangal Haddehanesi yatırımı devreye alınmıştır. Şirket bu yatırım ile mevcut ürün gamına yeni ürünler ilave etmeyi hedeflemektedir. Çalışmamızda bu ürünlerin üretilmesi öncesinde gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerindeki re-organizasyon, oluşturulan pazarlama stratejileri ve bu kapsamda yürütülen yeni ürün geliştirme çalışmalarından bahsedilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde şirketin yeni ürün geliştirme sürecini, bir pazarlama stratejisi ile destekleyecek şekilde yürütmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The iron and steel industry supplies raw materials to many branches of the industry such as construction, infrastructure, transportation, defense industry, healthcare, automotive, white goods, machinery and parts manufacturing. Production and consumption of iron and steel products are considered as one of the most important economic development indicators of the countries. Many countries consider the iron and steel industry as a strategic sector and take economic measures to protect the sector. In the sector, possessing and/or ability to access raw material resources and efficient production with modern production technologies can provide significant advantages in input cost. As the sector addresses many industries, there is a wide range of demand and product range available. For a sustainable production and future, it is important for businesses to create cost-effective and more efficient methods of operation in their production processes. In addition to the improvement work to be done in the process, it has become so important to add high value added products to the existing product range. New product development process cost is a high process. The fact that trial production slows down the current production process, the cost of unsuccessful trail productions, demand and price stability and instant market conditions are considered sufficient for the sustainability of the capital, hinders many enterprises from new product development activities. In this context, it is important that the top management support for a successful new product development process and the effectiveness of different production units collaborative working culture. Prior to the new product development process, establishing a marketing strategy related to the market to be addressed and launching new product development activities based on this strategy, will support the process to be carried out more effectively. As a result of the product development studies carried out before the marketing strategy was established, it would be possible to add a new product to the current product range, where more supply than demand in the market and/or where an optimum profit can not be reached as a result of higher costs than market price. A new investment“Bar and Wire Rod Mill”has been commissioned in 2016 in Turkey's third integrated steel mill KARDEMİR. The company aims to add new products to its current product range with this new investment. In our work, we mentioned about the re-organization of marketing activities performed before the production of the new products, the marketing strategies created and the new product development activities carried out in this context. As a result of the work carried out, the company has been able to carry out the new product development process in a way to support it with a related marketing strategy.