Şeyla Benhabib'te insan hakları kavramı
The concept of human rights in Şeyla Benhabib
- Tez No: 485819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN BEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı Şeyla Benhabib'in insan hakları kavrayışının analiz edilerek incelenmesini içermektedir. Bilindiği üzere insan hakları kavramı; uluslararası hukuktan siyaset felsefesine, güncel yerel politikalardan küresel sorunlara kadar birçok alanda işlev görmektedir. Bu çerçevede Benhabib'in eserlerinden hareketle; ilk bölümde felsefi gelenek içerisinde eleştirel bir okumaya tabi tuttuğu düşünürlerin (Kant, Arendt, Rawls) yaklaşımları ve onlara yönelik eleştiriler betimlendi. İkinci bölümde Benhabib'in, Kant'ın kozmopolit hak ve Arendt'in haklara sahip olma hakkı şeklindeki kavramsallaştırmalarından esinlenerek, iletişimsel özgürlüğe dayanacak bir insan hakkı kavrayışı geliştirdiği açıklandı. Ayrıca Benhabib'in felsefi ve pratik bir insan hakları stratejisi olarak Derrida'dan ödünç aldığı yineleme kavramıyla geliştirdiği demokratik yinelemeler yaklaşımı analiz edildi. Küresel göç sorunları ve vatandaşlık bağlamında da, politik üyelik meselesinin bir insan hakkı olarak Benhabib tarafından nasıl temellendirilebileceği tartışıldı. Üçüncü bölümde ise Benhabib'in geliştirdiği ve insan hakları kavrayışında temel nosyonlardan biri olan demokratik yinelemeler yaklaşımının, Benhabib'in analiz ettiği Fransa ve Almanya'daki başörtüsü sorunları üzerinden, örnek bir okumayla nasıl bir işlev üstlendiği betimlenerek ifade edildi.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze Seyla Benhabib's understanding of human rights. The concept of human rights serves a function in many areas ranging from law to political philosophy, and from local politics to global problems. In the first chapter, I investigated into the ways in which Benhabib enters into a critical relationship with the philosophical tradition within this framework and through her readings of Kant, Arendt, and Rawls. I attempted to describe the specific approaches of those philosophers and Benhabib's critique towards them. In the second chapter, I tried to explain how Benhabib develops a conception of human rights based on the theory of communicative action, and which is inspired by Kant's concept of cosmopolitan right and Arendt's concept of the right to have rights. Besides, I analyzed Benhabib's concept of democratic iterations, a concept developed by her-through a reworking of Derrida's concept of iterations-as a philosophical and practical strategy of human rights. In the context of global migration and citizenship problems, I set out to discuss how the issue of political membership could be grounded as a human right by Benhabib. In the third chapter, I concentrated on Benhabib's concept of democratic iterations in the contexts of France and Germany. Through Benhabib's analyses of the headscarf issues in France and Germany, I attempted a demonstration of how Benhabib's democratic iterations serve a function within these case studies.