2. TBMM'de Sinop milletvekilleri ve faaliyetleri
Sinop depuls and their during Second Parliamentary period
  1. Tez No: 706030
  2. Yazar: CANER FURKAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkeye uygulanan işgal girişimine karşı Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan Milli Mücadele, Türk topraklarına halk egemenliğini getirmiştir. Büyük Millet Meclisi çatısı altında kurulan halk egemenliği önce yurdu işgalden temizlemiş, daha sonra da saltanatı kaldırarak milli egemenliğin köklerini sağlamlaştırmıştır. Milli Mücadelenin bitimiyle ilk Meclis amacına ulaşmış ve seçime giderek dönemini noktalamıştır. Meclis ikinci dönemine eğitim seviyesi yüksek milletvekilleriyle girerek, çağdaşlaşma yolunda önemli adımlar atmıştır. Yapılan devrimler muasır medeniyetler seviyesine doğru önemli adımlar olmuştur. TBMM'nin ikinci döneminde faaliyet gösteren Sinop milletvekilleri üzerinde çalışılmış olan bu tez, Sinop Milletvekillerinin çalışmaları, Sinop'a katkı sağlayıp sağlamadıkları, Meclis faaliyetleri ve uluslararası ilişkilerde gösterdikleri başarı üzerinde durmuştur. Giriş bölümünde bu konudaki önemli çalışmalar hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümünde Sinop'un coğrafi özellikleri hakkında kısa bir bilgi verip, Milli Mücadele'den ikinci dönemin açılışına kadar olan sürede Sinop'ta yaşananlara genel bir bakış atmıştır. İkinci bölümde her ne kadar tezin konusu Sinop milletvekilleri olsa da konunun daha iyi anlaşılması için TBMM'nin ikinci dönemiyle ilgili kısa bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümünde ikinci dönem Sinop milletvekillerinin hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise milletvekillerinin Meclis'te yaptıkları konuşmalar, Meclis'e verdikleri takrir, teklif ve sorular verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Sinop adına görev alan milletvekillerinin faaliyetleri hakkında bir değerlendirme ortaya konulmuştur. Bu tez hazırlanırken Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi ve TBMM Arşivinden yararlanılmıştır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora tezlerinden, makalelerden ve ansiklopedilerden faydalanılarak, hatıratlar ve tetkik eserlerden de faydalanılmıştır. Ayrıca tez çalışmasında Sinop Rıza Nur Kütüphanesinin Rıza Nur Özel Arşivi'nden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The National Struggle, which was initiated under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk against the invasion attempt applied to the country, brought popular sovereignty to Turkish lands. The people's sovereignty established under the umbrella of the Great National Assembly first cleared the country from the occupation, and later strengthened the roots of national sovereignty by abolishing the sultanate. With the end of the National Struggle, the first Assembly achieved its purpose and ended its term by going to elections. The Assembly entered the second term with deputies with high education levels and took important steps towards modernization. This thesis, which has been studied on the Sinop deputies operating in the second term of the TBMM, focuses on the work of the Sinop Deputies, whether they contributed to Sinop, the Assembly activities and their success in international relations. In the first part, a brief information about the geographical features of Sinop and an overview of what happened in Sinop from the National Struggle to the opening of the second period are given. In the second part, although the subject of the thesis is Sinop deputies, brief information about the second term of the Turkish Grand National Assembly is given in order to better understand the subject. In the third part, information is given about the second term Sinop deputies. In the fourth part, the speeches of the deputies in the Assembly, the comments, proposals and questions they gave to the Assembly are given without changing. While preparing this thesis, Prime Ministry Ottoman Archive, Prime Ministry Republic Archive and Parliamentary Archive have beden used. In addition, by making use of master's and doctoral theses, articles and encyclopedias, memoirs and research works have also beden used. In addition, Riza Nur Private Archive of Sinop Riza Nur Library has been used in the thesis study as well.