İslâmnâme (Dilbilgisi incelemesi, metin, dizin)
İslâmnâme (Grammar review, text transcription, index)
- Tez No: 485844
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1046
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Rusya Bilimler Akademisi Asya Halkları Enstitüsü B 311'de kayıtlı olan İslâmnâme adlı yazma eserin metin transkripsiyonu, dil incelemesi, dizini ve tıpkıbasımından meydana gelmektedir. 95 varak ve esas itibariyle 13 satırdan oluşan eser, Şair Âhun adıyla tanınan Molla Abdülalim'in yazdığı dini ve tarihi içerikli bir mesnevidir. Eserde Appak Hoca'nın torunlarının Çungarlar ile yaptığı savaşlar ve İslâmiyet'i yaymak için verilen mücadeleler anlatılmaktadır. Eser, yazı dili olarak Doğu Türkçesinin son dönemdeki durumunu ve çağdaş lehçelere geçiş aşamasında gösterdiği değişiklikleri içermesi açısından önemli bir yere sahiptir. Dönemin dil özellikleri, siyasi ve sosyokültürel yapısı hakkında önemli bilgiler içeren bu eser incelenerek hem Türk edebiyatı tarihi hem de Yeni Uygur Türkçesinin tarihi gelişimi aydınlatılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şair Âhun, Molla Abdülalim, İslâmnâme, mesnevi, Doğu Türkçesi, Yeni Uygur Türkçesi.
Özet (Çeviri)
The work prepared as master's thesis includes text transcription, grammar review, index and facsimile of the manuscript titled İslâmnâme that registered with number shelfmark: B 311 at Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences. Manuscript, which has 95 leaves and virtually 13 lines, includes Afaq Khoja's grandsons wars with the Chungars and the struggle to spread Islam. The work important place in terms of showing the state and changing of the Eastern Turkish in the recent past as a written language and stages of transition to comtemporary dialects. Both the history of Turkish literature and the historical development of New Uyghur Turkish have been tried clarified by examining this piece of work containing significant knowledge as to the linguistic features, political and sociocultural structure of that time. KEY WORDS: Şair Âhun, Molla Abdülalim, İslâmnâme, masnavi, Eastern Turkish, New Uyghur Turkish.