LHC ve VLHC bazında lepton-hadron çarpıştırıcıları
LHC and VLHC based lepton-hadron colliders
  1. Tez No: 133332
  2. Yazar: YALÇIN İSLAMZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORU, PROF. DR. SALEH SULTANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
LHC VE VLHC BAZINDA LEPTON-HADRON ÇARPIŞTIRICILARI (Yüksek Lisans Tezi) Yalçın ISLAMZADE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Parçacık fiziği bugünkü durumunda tatmin edici bir teoriye sahip değildir. Kullanılmakta olan Standart Model'in genişletilmesine paralel olarak daha kapsamlı bir teori oluşturma girişimleri mevcuttur. Her iki çalışma yönü için hayati önemde veriler sağlayacak yüksek enerjilerde yoğun lepton-hadron çarpışmaları gerçekleştirmenin zorunluluğu kabul edilse de, kullanılacak çarpıştırın kombinasyonu üzerinde tartışmalar mevcuttur. Üzerinde daha çok durulan halka-halka tipli çarpıştıranlar yerine aynı parametrelere sahip ve bazı yönden h alka-halka tipli hızlandırıcılardan daha avantajlı olacak linak-halka tipli çarpıştırıcının tercih edilmesi gerektiğinin gösterilmesi bu tezin amacıdır. Bilim Kodu : 221 Anahtar Kelimeler : lepton-hadron çarpıştıranları, ışınlık Sayfa Adedi : 43 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin Koru
Özet (Çeviri)
11 LHC AND VLHC BASED LEPTON-HADRON COLLIDERS (M. Sc. Thesis) Yalçın İslamzade GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT At the present state of particle physics the field is far from having a satisfactory theory. Any of two directions, namely, extension of S M and Beyond the SM studies, s eriously n eeds d ata from h igh e nergy a nd 1 uminosity 1 epton-hadron collisions. Of two methods of realising Iepton-hadron collisions, namely by using ring-ring or linac-ring option, the first option seems to be generally accepted and agreed upon. This thesis aims at showing linac-ring option with the same parameters being preferable over the ring-ring option because of number of other advantages. Science Code : 221 Key words : Iepton-hadron colliders, luminosity Page Number : 43 Adviser : Prof. Dr. Hüseyin Koru