Türkiye ve İran sosyal bilgiler ders kitaplarında edebi ürünlerin kullanımı
The usage of literary works in social studies textbooks Turkey and İran
- Tez No: 485895
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve İran'da okutulan sosyal bilgiler ders kitaplarında edebi ürünlerin kullanım durumunu karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda her iki ülkenin 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları, araştırmanın amacına uygun olarak kullanılmıştır. Araştırma boyunca nitel araştırma prosedürleri takip edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada doküman analizi yöntemi, araştırmanın amacına uygunluğu ve yazılı materyal kapsamında değerlendirilen ders kitaplarını incelemeye olanak sağlaması nedeniyle kullanılmıştır. Araştırmada, Türkiye ve İran'ın 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarına ulaşılmış, dokümanların orijinalliği kontrol edilmiş, orijinal olduğu tespit edilen dokümanlar anlaşılmaya çalışılmış, anlaşılır hale gelen dokümanlar analiz edilmiş ve analiz edilerek elde edilen veriler her sınıf düzeyi için araştırmanın problemleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Her sınıf düzeyi için yapılan karşılaştırmaların yanında bütün sınıf düzeylerini kapsayan genel karşılaştırmalarda yapılmıştır. Sonuç kısmında, her sınıf düzeyi ve bütün sınıf düzeylerinden elde edilen bulgulardan hareketle karşılaştırmalı sonuçlara ulaşılmıştır. Türkiye ve İran'ın 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının karşılaştırmalı olarak ele alınmasından elde edilen sonuçlardan hareketle önerilerde bulunulmuştur. Türkiye ve v İran'ın 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının karşılaştırmasıyla ulaşılan sonuçlar; Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında edebi ürün kullanımına başvurulmuştur. İran'ın 4., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında edebi ürün kullanımına başvurulmuş, 5. sınıfta başvurulmamıştır. Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında, İran 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarından daha fazla edebi ürün kullanımına başvurulmuştur. Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında kullanılan edebi ürünler ünite ve konularda İran 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarından daha dengeli bir dağılıma sahip olduğu tespit edilmiştir. Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında adet olarak daha fazla farklı edebi ürün türünün kullanımına başvurulmuş olmasına rağmen, oransal olarak İran ders kitaplarında kullanılan edebi ürünlerin farklı edebi ürün türlerini içerme durumunun daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kullanılan edebi ürünleri desteklemek için görsel materyallere başvurulma durumu adet olarak Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında daha fazla iken, oransal olarak İran 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları daha yüksek bir orana sahip olduğu belirlenmiştir. Kullanılan edebi ürünün; konunun akışına uygun olma, kullanımından önce yönlendirme yapılma, gerektirdiğinde öğrencilerin seviyesine uygun hale getirilme, daha iyi anlamlandırılması ve üzerinde düşünülmesini sağlamak için soru yöneltilme hususlarının Türkiye 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında, İran 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarından daha fazla göz önünde bulundurulduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine comparatively the use of literary works in social studies books that taught in Iran and Turkey. For the purpose of the research, both countries text books of 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks were used. Throughout the research qualitative research procedure were used. The research was carried out by qualitative research methods and document analysis. The method of document analysis in the research was used to examine the textbooks that were evaluated within the scope of the written material and the suitability. In this research, the textbooks of 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks of Turkey and Iran were used and their originality was checked, the documents that were found original was examined. The obtained data of the social studies of the textbooks of the two countries were used comparatively for each grade level. In addition to comparisons at each grade level, general comparisons were made that covers all grade levels. In the conclusion, for the level of each grade, the comparative results were obtained. As a result of the comparative study of 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks of Turkey and Iran some suggestions are presented. The results that obtained by comparing Turkey and Iran's' 4th , 5 th , 6 th and 7th grade social studies textbooks; Turkey has applied literary products more in the 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks. In terms of the research, it has been determined that Turkey's 4th,5th , 6 th, and 7th grade social studies textbooks are more effective than Iranian vii 4 th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks. It has been found that the literary products are used more inclusive in the units in Turkey's 4th , 5 th , 6 th and 7th grades of social studies textbooks than, Iran's 4th, 5th, 6th and 7th grades social studies textbooks. Although Turkey's 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks have been used more and different types of literary works it has been found that as a percentage using Iranian textbooks contain more different literary works. While the visual materials are supported highly to use in literary products of 4th, 5th , 6 th and 7th grades of social studies textbooks of Turkey it has been found that in the use Iranian 4th , 5 th , 6 th, and 7th grade social studies textbooks have higher percentage. It has come to the conclusion that the literary works used in the 4th , 5 th , 6 th and 7th grade social studies textbooks of Turkey are more suitable, topics are flowing and instructions are more clear than Iran's 4th , 5 th , 6 th, and 7th grade social studies textbooks.