Ortaöğretimde görsel sanatlar dersi kapsamında öğrencilere renk konusunun mobil eğitimle verilmesinin öğrenci başarısına etkisi
Within the scope of visual arts lesson in secondary education, the effect of mobile education of colour teaching for education on student success
  1. Tez No: 485894
  2. Yazar: SEÇİL ERMİŞ İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştımanın amacı görsel sanatlar dersi kapsamında öğrencilere renk konusunun mobil eğitimle verilmesinin öğrenci başarısına etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Çankırı ilinde görsel sanatlar dersi alan altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İsmet İnönü Ortaokulu'nda altıncı sınıfta öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada, veri toplama tekniği olarak hem nicel hem nitel boyutları içeren karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada ortaöğretimde renk konulu tablet eğitim yazılımının uygulandığı grup deney grubu; bu öğretim sürecinin geleneksel yaklaşımla sürdürüldüğü grup ise kontrol grubu olarak ele alınarak, araştırmanın nicel yönteminde öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen bir başarı testi kullanılmıştır. Veri toplama aracı uzman görüşüne başvurularak hazırlanmış renk konusu ile ilgili olarak ön test ve son test olmak üzere 30'ar soruluk testlerden meydana gelmektedir. Çalışmada ilk olarak öğrencilerin verdikleri cevaplara göre başarı puanları hesaplanmıştır. Başarı puanları tanımlayıcı istatistikleri verilerek yorumlanmış ve ortalama grafikler eklenerek yorumlamalar kolaylaştırılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre görsel sanatlar dersinde renk konulu mobil eğitim ile öğrenmenin gerçekleştiği deney grubu ile geleneksel öğretimin yapıldığı kontrol grubunun deneysel işlem sonrası başarıları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Mobil eğitim ile öğrenci başarısının olumlu yönde arttığı gözlenmiştir. Araştırmanın görsel sanatlar dersi kapsamında mobil eğitim araçlarının kullanımına yönelik yapılan ilk çalışma olması nedeniyle örnek teşkil edeceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimler : Mobil Eğitim, Renk, Tablet Eğitim, Görsel Sanatlar Eğitimi, Eğitim ve Teknoloji Sayfa Adedi : 195 Danışman : Prof. Dr. Adnan TEPECİK
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of mobile education on color teaching for education on student success within the scope of visual arts course. The research universe is the sixth grade students who take visual arts courses in the province of Çankırı. The sample of the research is composed of 30 students who are studying in sixth grade in İsmet İnönü Secondary School.. In this research, as data collection tool, a mixed method involving both quantitative and qualitative dimensions is used. In the study, experiment group that tablet education software about color teaching is used in secondary education; the group in which the traditional teaching process is applied is considered as the control group and the experimental design with pretest-posttest control group is used in the quantitative method of the research. Data collection tool consists of 30 questions that are formed as pretest-posttest design about color subject by consulting an expert opinion and the questions. In the study, success points are calculated according to the students' answers. Success points are interpreted by giving descriptive statistics, and mean graphs are added in order to facilitate interpretation. According to the research results it is observed that there is a significant difference between the experiment groups that experiences color teaching through mobile education in their visual arts lesson and the control group in which traditional teaching is given after the experiment. It has been observed that the success of students with mobile education has increased positively. It is thought that the research will be an example because it is the first study for the use of mobile education tools within the scope of visual arts course. Key Words : Mobile Education, Color, Tablet Learning, Visual Arts Education, Education and Technology Number of pages : 195 Supervisor : Prof. Dr. Adnan TEPECİK