Müzik eğitiminde Konya türkülerinin tavır ve okuyuş stillerinin analiz edilmesi
Analysing the tone and singing styles of Konya ballads in musical education
  1. Tez No: 485897
  2. Yazar: BERKAY GENÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizin müzikleri incelendiği zaman Türk Halk Müziği yöresel olarak özellikler gösterebilmektedir. Halk müziğimiz temelinde tür, biçim ve çeşitlilik, yayıldığı alan ve yöresel özellikler bakımından köklü geçmişinden gelen birikim ve zenginliği ile günümüz halk müziğini oluşturan renklilik meydana gelmiştir. Müziğimizin temelinde olan bu renklilik yörelerimizdir. Araştırmamızın merkezinde bulunan Konya ve yöresi gerek kendine has tezene tavrıyla gerekse müzikal çeşitliliğiyle araştırmalarda üzerinde durulması gereken önemli bir yöremizdir. Bu bağlamda bahsi geçen yöremizin türküleri dizi, seyir, makam gibi özellikleri yönünden dikkatle incelenmesi gerekir. Yöre türküleri makamsal yapısı incelenirken, dörtlü ve beşli yönünden oluşumu, karar ve güçlü seslerinin saptanması, türkü içerisinde bulunan diziler ve çeşitliliği incelenmiştir. Eserlerin seyir yapıları inici veya çıkıcı özelliklerine göre, usulleri ise ikili ve üçlü kullanımlarına göre tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda gerekli kanılara varılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When we analyse the music of our country, we see that Turkish Folk Music shows regional features. In regard to the type, form and diversity, range and regional features that underlie in our folk music, colorfulness that creates today's folk music occurred with accumulation and richness came from long-standing history. This colorfulness underlying in our music is our regions. The heart of our study, region of Konya, is an important region of our country which needs to be emphasized in the studies both with its idiosyncratic plectrum tone and its musical diversity. In this sense, ballads of mentioned region are needed to be analysed in terms of the features such as scale, course and mode. When analysing the mode structure of region ballads, we focused on quartet and quintet compositions, detection of cadence and piercing voices, scales and their diversity in the ballads. The course structures are detected according to their descending and ascending features and tempos are detected according to their dual and trio usage. Following the analyses, we came to the related conclusions and made some suggestions.