Müzik eğitiminde sistematik düşüncenin ve felsefi yaklaşımların müzik eğitimi anabilim dallarındaki öğrenciler düzeyinde incelenmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Examination of systematic thinking and philosophical approaches in music education at the level of students in the music educationdepartment (The case of Gazi̇ University)
  1. Tez No: 485910
  2. Yazar: RAŞİT GÖRKEM AYTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada müzik eğitiminde, sistematik düşünme ve felsefi yaklaşımlara gereksinim olup olmadığı konusu betimsel ve deneysel çalışmalarla incelenmiştir. İnceleme, felsefi düşünme biçimlerinin yapısının açıklandığı bir temele kurulmuştur. Sanat ve estetik kuramların felsefi temelleri üzerinden, 20. yy öncesi ve sonrası sanat anlayışlarının değişim ve dönüşümü belirtilmiştir. Bu değişim ve dönüşüm, sanat ve müzik temelinde incelenmiştir. Müzik ile felsefenin ilişkisini ifade etmek için belirli bir ortak döneme odaklanılmıştır. Bu ortak dönem, 20. yy olarak belirlenmiştir. Müzik ile felsefenin ilişkisi, 20. yy modern müziğinin yapısı ve Alban Berg'in müziği ile Berg'in çağdaşı felsefeci ve müzikolog Theodor Adorno'nun düşünceleri arasındaki bağlantılarla sorgulanmıştır. Bu sorgulama, Adorno'nun müzik üzerine düşünceleriyle ilişkili olduğu düşünülen Berg'in“Lulu”operası örnekleminde yapılanmıştır. Bu şekilde müzik eğitiminde ele alınan bir dönemin müzik anlayışı ile o döneme çağdaş olan bir düşünürün felsefi yaklaşımları beraber incelenmiştir. Böylece 20. yy müziği ile ilgili bir eğitim yaklaşımında felsefi düşünmeye olan gereksinim vurgulanmış, çağdaş bir sanat ve müzik eğitimi anlayışında sadece biçimsel değil, olgusal ve kavramsal bir düşünme etkinliğinin önemi belirtilmiştir. Araştırmada betimsel çalışmanın yanında, bir de deneysel uygulama yapılmıştır. Bu uygulama 7 hafta süren bir eğitimi kapsamıştır. Uygulamada sistematik düşünme ve felsefi yaklaşımlar bağlamında, müzik eğitimi anabilim dalındaki öğrencilere bir kavramsal çerçeve çizilmiştir. Eğitim çalışması olarak ifade edilmiş bu deneysel bölüm“tek grup ön test ve son test model”uygulamasıyla yapılandırılmıştır. Bu şekilde değişkenleri kontrollü olarak gözlemlenmek istenen deneysel veriler üretilmiştir. Böylece öğrencilerin düşünsel alana yatkınlıkları ve müzik eğitiminde sistematik düşünme ve felsefi yaklaşımlara gereksinimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the question of whether the need for systematic thinking and philosophical approaches are necessary in music education were evaluated with descriptive and experimental approaches. Evolving and changing art history before and after 20th century was indicated through art and aesthetic theory over foundations of philosophy. This change and transformation were studied on the basis of art and music. In order to express the relationship between music and philosophy a specific era was focused. This common era was decided to be the 20th century. The relationship between music and philosophy was questioned by the connection between the structure of the 20th century modern music and the music of Alban Berg and the thoughts of Berg's contemporary philosopher and musicologist Theodor Adorno. This inquiry was structured in the sample of Berg's“Lulu”opera, which is believed to be related to Adorno's musical thoughts. Through this, musical understanding of a specific era that was a part of music education and a contemporary philosopher's philosophical approaches were examined together. And so the need for philosophical thinking for education that involves 20th century music was emphasized and not only formal understanding of contemporary art and music education, but also the importance of factual and conceptual thinking were specified. In addition to the descriptive work in the research, experimental work was made. This work took 7 weeks. In the context of systematic thinking and philosophical approaches, a conceptual framework was given to students of music education. This experimental framework was called Education Study and structured as“one group pretest posttest design”. In order to watch the variables experimental data was produced. Therefore, participating students' inclination for thought processes and the need for systematic thinking and philosophical approaches in music education were determined.