Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Irak özel okullarına yönelik olarak hazırlanan e-okul proje önerisi
E-school project proposed for Iraqi private schools located in the Republic of Turkey
  1. Tez No: 485912
  2. Yazar: YOUNUS AL-ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada amaçlanan başlıca hedef; özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Irak özel okullarında eğitim, öğretim ve eğitim yönetimi hizmetlerinin online olarak yürütülmesini sağlayan e-yönetim uygulaması tasarımının yapılmasıdır. Bu araştırmayla e-okul sistemlerinde yer alan unsurlar, klasik bir üslup ile ele alınarak Irak özel okullarındauygulanabilir bir altyapı sunmak amaçlanmıştır. Böylece ebeveynler (öğrenci velisi), öğrenciler, öğretmenler ve okul yönetimi paydaşlarının yararlandığı bir sistem olan e-okul sistemi ile öğrenci devamsızlıklarının ve sınavlarının veli, öğretmen ve okul yönetimi tarafından takip edilmesi, öğrenci dosyalarının oluşturularak öğrenciler hakkında geleceğe yönelik bilgi ve belgesunulacak bir altyapı oluşturulması ve öğrencilerin okul yönetimi ile ilgili iş ve işlemlerini takip edilmesiamaçlanmıştır.Bütün unsurlar düşünülerek tasarlanan bu program sayesinde;öğrenciler ileokul yönetimi arasında yürütülecekolan birçok işlem bürokrasiye gerek kalmadan gerçekleştirileceğinden zaman ve işlem maliyetlerinin azalması,yönetimde etkinliğin arttırılması ve okul yönetiminde teknolojiden yararlanılması, okul yönetim hizmetlerinin online olarak yerine getirilmesi ve eğitim-öğretim hizmetlerinin yönetilmesi, öğrenci, öğretmen, veli ve okul yönetimi iletişiminin güçlendirilmesi, idari işlemlerin zamanında ve eksiksiz yerine getirilmesi sağlanacaktır. Bu program MYSQL veritabanı ve PHP kodları kullanılarak tasarlanmış bir online web sitesidir. Sistem,online İnternet ağının bir parçası olarak düşünülmüş ve Elektronik Okul Yönetimi (Electronic School Management) sitesi sözcüklerinin kısaltılması olan www.esmsite.com ismiyle Domain temin edilmiştir.Kullanıcıların yararlanması için üyelik oluşturmasına ve giriş yapmasına imkân verecek veritabanı oluşturulmuştur. Okul müdürü tarafından yetkilendirme yapılarak öğrenci, öğretmen ve veli hesaplarına roller eklenmiştir. Ayrıca okul aile birliği, öğretmenler kurulu, zümre toplantıları vb. işlemlerin de online olarak yürütülmesi için düzenlemeler yapmaya olanak sağlayacak bir server kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Ninova Ajyal Okuluna, Irak Özel Al-hikmet Okuluna ve Ankara'da bulunan Hamurabi Okulları gibi Türkiye'deki belirli sayıdaki okullara ziyaretler gerçekleştirilmiştir.Sistemle ilgili değerlendirmeler alabilmek amacıyla bu okulların idari komisyonlarına sistem tanıtılmıştır. Bu komisyonlarabir hafta boyunca sistem kullandırılmış,daha sonraidari komisyonlarla görüşmeler yapılaraksistem hakkında onların görüşleri alınmıştır.Okul idaresine, sistemin kullanılmasının ne kadar fayda sağlayacağı,kullanıcı memnuniyeti ve hacmi ile ilgili sorular sorulmuştur.Bu görüşmeler sonunda komisyondan olumlu geri bildirimler alınmıştır. Anahtar Kelimeler : e-okul, öğretmen, idareci bilgisayar, internet ,yönetim bilişim sistemleri Sayfa Adedi : 99 Danışman : Doç. Dr. Selçuk ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design an e-school management model for online school administration in Iraqi private schools located in the Republic of Turkey after the problem of these schools has been confirmed by the traditional methods of management and communication with parents to learn about the latest developments Children from absenteeism and attendance to know the various results of the examinations conducted by the teachers as well as the student continues with the professors of the material and various school work between the student and the professor where the methods are all traditional methods do not use the As a result of this problem, the school management system has been designed in several steps, most important of which is to visit the schools and work on analyzing the different works that are accomplished by the administrative staff and the faculty and what are the needs The system was designed in the form of a web site using PHP and MYSQL. The system was uploaded to the Wide Web World. Demon was signed on behalf of www.esmsite.com, which is a shortcut to the words of Elictronic School management site, where there is a login name and a password for each The director of the school, the teachers, the parents and the students. The authorities vary according to the user's level and the authority is given by the director general exclusively. After completing the design of the system, a specific number of Iraqi schools in Turkey were visited, including the Nineveh School, the Iraqi National School of Wisdom and Hammurabi Schools In the capital Ankara, as well as the Nineveh Private Schools and the School of Knowledge in Mersin Governorate. The system was fully presented to the administrative body of these schools in order to obtain their evaluation of the system and they were directed to use the system for a period of time not exceeding And then a meeting was held with them and took their views on the system. A sample interview paper was prepared to add credibility to the research. The users of the administrative bodies of those schools expressed their views about the system and asked questions about the interest rate in which the system will return. On the school administration as well as the level of user satisfaction that will be obtained by using the system in a guessing manner and positive results were obtained at the end of the evaluation. Key Words : E-School , Website Management, Website of School , Management information system Page Number : 99 Supervisor : Doç. Dr. Selçuk ÖZDEMİR