Üniversite hastanelerinde hizmet içi eğitim uygulamalarına ilişkin hemşire görüşleri (Gazi Üniversitesi Hastanesi örneği)
Opinions of nurses regarding in-service training practices in universites hospitals (Gazi University Hospital sample)
- Tez No: 485913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerin hizmet verdikleri hastanedeki hizmet içi eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacından ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde hizmet içi eğitimle ilgili kavramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi yer almaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümde verilerin analizleri sonucunda elde edilen bulgular yer almaktadır. Son bölüm olan beşinci bölümde ise araştırmanın sonuçları ve öneriler yer almaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi noktasında "hizmet içi eğitim uygulamaları ölçeği' nden yararlanılmıştır. Söz konusu ölçek; eğitim ihtiyacının belirlenmesi, eğitimci değerlendirmesi, hizmet içi eğitimle ilgili genel görüşler, hizmet içi eğitim uygulamaları, hizmet içi eğitimin zamanlaması ve eğitim sonu kazanımlar boyutlarından oluşmaktadır. Bu doğrultuda, Ankara ilinde faaliyette bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 273 hemşire üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler sonucunda ise, hemşirelerin hizmet içi eğitim uygulamalarına ilişkin görüşleri ile cinsiyet, medeni durum, yaş, mezuniyet durumu, mesleki deneyim, çalışma süresi ve görev değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted in order to determine the opinions of the nurses working at the Gazi University Hospital on the in-service training practices in the hospital they serve. The thesis consists of five main sections. In the first chapter, the purpose and importance of the research is mentioned. In the second part, conceptual information about in-service training is given. In the third chapter, there is a method of research. In the fourth part of the study, findings obtained from the analysis of the data are found. In the fifth section, which is the last chapter, the results of the research and suggestions are given. At the point of achieving this aim,“in-service training scale”was used. The scale; Determination of educational need, evaluation of educator, general opinions about in-service training, in-service training applications, in-service training schedule and end-of-training achievements dimensions. In this direction, a questionnaire was applied to 273 nurses working at the Gazi University Hospital in Ankara. Independent sampling T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were included in the analysis of the data obtained as a result of the application. As a result of the hypotheses formed within the research, it was seen that there was no significant difference between the views of nurses about in-service training and gender, marital status, age, education level, professional experience, study duration and task variables.