Örgütsel tükenmişliğin,örgütsel bağlılığa etkileri hakkında üniversite idari personeli üzerinde bir uygulama (Gazi Üniversitesi rektörlük çalışanları üzerine bir araştırma)
An application on university administrative staff about the effects of organizational binding on organizational commitment (A research on Gazi University rector workers)
  1. Tez No: 485924
  2. Yazar: GÖZDE ECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Rektörlük biriminde görev yapan idari personelin örgütsel tükenmişlik düzeylerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkinin tespit edilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Etki düzeyinin tespit edilmesinde“Maslach Örgütsel Tükenmişlik”ve“Allen-Meyer Örgütsel Bağlılık”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Sözü edilen amacın gerçekleştirilmesi doğrultusunda, Gazi Üniversitesi Rektörlük Biriminde çalışan 400 idari personel üzerinde anket uygulamasına yer verilmiştir. Örnekleme uygulanan anketler ile veriler toplanmış, istatistiksel teknikler ile analizi yapılarak tablolar ile yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler test edilmesi sonucunda, idari personelin örgütsel tükenmişlik algılamaları ile cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, unvan, mesleki kıdem yılı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülürken; yaş değişkeni açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Yine, idari personelin örgütsel bağlılık algılamaları ile cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, unvan, mesleki kıdem yılı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of determining the organizational commitment of organizational burnout levels of the administrative staff working at Gazi University Rectorate. Maslach Organizational Burnout and Allen-Meyer Organizational Commitment scales were used to determine the level of influence. In the direction of realization of the mentioned purpose, a survey was conducted on 400 administrative staff working at Gazi University Rectorate. The data were collected by means of carrying out sample surveys, analysed by using various statistical techniques and interpreted by using tables A result of testing the hypothesis formed within the research, it was found that there was no significant difference between the perception of organizational burnout and the variables of gender, marital status, education status, title, and occupational seniority of administrative staff; It is seen that there is a meaningful difference in terms of age change. Again, there was no significant difference between organizational commitment perceptions of the administrative staff and gender, age, marital status, education status, title, occupational seniority.