Savaşın 7-9 yaş grubu Suriyeli çocuklar üzerindeki etkisi
The effect of war on 7-9 years of children from Syria
- Tez No: 485930
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, Suriye'deki iç savaş sebebiyle Ülkemize gelen Suriyeli sığınmacı 7-9 yaş grubu çocukların yaptıkları resimler değerlendirilerek, yaş dönemleri dikkate alınarak hazırlanan resim değerlendirme kriterlerine göre savaştan etkilenip etkilenmedikleri ve etkilenmişler ise hangi düzeyde etkilendiklerinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, ülkemize gelen Suriyeli sığınmacı çocuklardan 7-9 yaş grubunda olanlar ve örneklemi ise Adana ili Kozan ilçesi Geçici Eğitim Merkezinde öğrenim gören 38 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada öncelikle çocukların demografik özelliklerini öğrenmek için uzman görüşü alınarak bir veri toplama formu geliştirilmiştir. Ardından uzman görüşü alınarak çocuklara“bayram”konulu resim etkinliği yaptırılmıştır. Çocukların yaptıkları resimler uzman görüşü alınarak hazırlanan“Resim Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak üç uzman tarafından değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan sonuçlar frekans ve yüzde olarak belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda çocukların resimlerinde savaşı hatırlatan şemaları (top, tüfek, tank, tabanca, mermi, el bombası vb.) kullandıkları ve resimlerin birçoğunda olumsuz duygulara (Savaş, ölüm vb.) yer verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the drawings that were done by the 7-9 years old Syrian refugee children who came to our country as a result of the civil war in Syria, were evaluated. It was aimed to determine whether they are affected by the war or not according to the picture evaluation criteria prepared considering their age group, and if they are affected, at which level they are affected. The population of the study consists of 7-9 years of Syrian refugee children who came to our country and the sample of the study consists of 38 children who study at Temporary Education Centre in Kozan district in Adana province. In the study, at first a data collection form was developed by having taken the expert opinion in order to learn the children's demographic features. Later, by taking expert opinion the children were asked to draw a picture whose theme was“bairam”. Three experts evaluated the pictures, which were drawn by the children, by using“Picture Evaluation Scale”prepared in accordance with expert opinion. The results, which were obtained within the scope of the study, were established and interpreted as frequency and in percentages. As a result of the study, it was determined that the children used schemas that evoke war (cannon, rifle, tank, gun, bullet, grenade etc.) and in most of the pictures they included negative feelings (war, death, etc.).