Ergenlerin demografik özelliklerine, anne-babalarından algıladıkları kontrole ve sosyal desteğe bağlı olarak internet bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi
The examination of adolescents' internet addiction level based on demographic characteristics, perceived parental control and perceived social support
- Tez No: 485932
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE GÜZİN SÜBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergen görüşlerine göre cinsiyetin, sınıf düzeyinin, anne-babadan algılanan psikolojik-davranışsal kontrolün ve aileden-arkadaştan-özel birisinden algılanan sosyal desteğin internet bağımlılığı üzerindeki yordayıcılık düzeyini belirlemektir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada; Ankara ili Sincan ilçesinden toplam 600 öğrenciye“İnternet Bağımlılık Ölçeği”,“Psikolojik Kontrol Ölçeği”,“Davranışsal Kontrol Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”uygulanarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve çoklu regresyon analizi ile hesaplanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; internet bağımlılığı ile ana-babadan algılanan psikolojik kontrol arasında pozitif yönde ve istatistiksel bakımdan önemli düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrıca internet bağımlılığı ile ana-babadan algılanan davranışsal kontrol ve aileden algılanan sosyal destek arasında negatif yönde ve istatistiksel bakımdan önemli düzeyde ilişki bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre ise; sınıf düzeyi, ana-babadan algılanan psikolojik kontrol ve anneden algılanan davranışsal kontrolün internet bağımlılık düzeyinin istatistiksel bakımdan önemli düzeyde bir yordayıcısıdır. Bu bulgulara göre ergenlerin sınıf düzeyleri, ana-babadan algılanan psikolojik kontrol ve anneden algılanan davranışsal kontrol ile internet bağımlılık düzeyi ilişkilidir. Araştırmanın sonunda, ergenlerin sağlıklı internet kullanım alışkanlığı oluşturulmasına ve geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive role of demographic characteristics as gender, grade and perceived parental control and perceived social support on the level of adolescents' internet addition. The correlational model was carried out. The participants of the study consisted of 600 students who are attending to high schools in Ankara during the 2016-2017 academic year. As data collection instruments,“Internet Addiction Scale”,“Psychological Control Scale”,“Behavioral Control Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”are used. Correlation and multiple regression analysis are used to analyze the collected data. Results of the correlation analysis indicated that there is a statistically significant positive relationship between adolescents' internet addiction level and their perceived psychological parental control. Additionally, internet addiction level is found to be negatively correlated to the perceived behavioral parental control and perceived family support. The results of the multiple regression analysis shows that grade, perceived psychological parental control and perceived maternal behavioral control are found as statistically significant predictors of the adolescents' internet addiction level. The findings are discussed with the lights of the relevant literature and suggestions for further research and practice are presented in the study.