An analysis into teacher self-development models in one-year preparatory schools of private universities in Ankara
Ankara'daki özel üniversitelerin bir yıllık hazırlık okullarında çalışan okutmanların kendini geliştirme modelleri üzerine analiz
- Tez No: 485936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu betimsel çalışmanın amacı, Ankara'daki dört özel üniversitenin hazırlık okullarında çalışan İngilizce okutmanlarına yönelik düzenlenen mesleki gelişim programlarının mevcut durumunu incelemek, bu programların okutmanların mesleki gelişimlerinde etkili olup olmadığını ortaya çıkarmak, okutmanların kendini geliştirme faaliyetlerini kullanıp kullanmadıklarını, kullanmıyorlarsa bunun sebebinin ne olduğunu, kendini geliştirme aktivitelerinin sınıftaki problemleri çözmekte ne derece kullanıldığını ve kendini geliştirme aktivitelerinin kullanımının yaşa, cinsiyete, tecrübeye, eğitim düzeyine ve çalışma yoğunluğuna göre değişip değişmediğini ortaya çıkarmaktır. Bu sebeple bir betimsel çalışma tasarlanmıştır. Çalışma 2015-2016 akademik yılında yapılmış olup, o zamanki durumu incelemektedir. Literatür taraması yapılmış ve veri toplamak için 3 farklı araç seçilmiştir. Bu veri toplama araçları, Ankara'daki dört özel üniversitenin hazırlık okullarında çalışan 348 İngilizce okutmanına uygulanan anket çalışması ve yine aynı üniversitelerde çalışan 4 okutman ve 4 eğitmenle yapılan görüşmelerdir. Bu anket ve görüşmeler mesleki gelişim programlarının mevcut durumunu incelemek ve okutmanların günlük yazma, kişisel değerlendirme, akran gözlemi, akademik okuma, akademik yazma, ve eylem araştırması yapma gibi kendini geliştirme faaliyetlerini ne derece kullandığını ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Eylem araştırması çalışmasının bulguları iki başlık altında sınıflandırılmış ve tartışılmıştır. Birincisi, mesleki gelişim programlarının mevcut sistemidir ve bu programların ne sıklıkta yürütüldüğünü ve İngilizce okutmanlarının bu programlarına yönelik tutumlarını içerir. İkinci başlık ise, kendi kendini geliştirme faaliyetleridir. Bunlar; günlük yazım, kişisel değerlendirme, akran gözlemi, akademik okuma, akademik yazma, ve eylem araştırmasını kapsar. Verilerin nicel ve nitel analizi sonucu olarak, Ankara'daki 4 özel üniversitenin hazırlık okulunda hizmet veren mesleki gelişim birimlerinin sistematik olmadığı ve İngilizce okutmanlarının okul politikası olan akran gözlemi dışındaki kendini geliştirme faaliyetlerini neredeyse hiç uygulamadıkları saptanmıştır. Bunun en önemli sebebinin de iş yükü olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu bulgulara ek olarak, İngilizce okutmanlarının kendini geliştirme faaliyetlerinden elde ettikleri bilgileri sınıflarındaki problemi çözmede kullanmadıkları tespit edilmiştir. Son olarak, İngilizce okutmanlarının kendini geliştirme faaliyetlerini kullanımının; yaşa, cinsiyete, tecrübeye, iş yüküne, ve lisansüstü dereceye sahip olma gibi akademik özelliklere göre değiştiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to investigate the system of current teacher training programs (TTPs) in preparatory schools of four private universities in Ankara. It also aimed to find out whether instructors practiced self-development activities, whether there were some factors that hindered the practice of self-development activities, and to what extent the instructors implemented self-development activities in their classes to solve a problem. Additionally, it aimed to find out whether the instructors differed in the use of self-development activities in terms of age, gender, experience, education level and teaching hours. To this end, a descriptive study was designed and conducted with 348 EFL instructors and four teacher trainers working at the preparatory schools of four private universities in Ankara. The study was conducted in 2015-2016 academic year. The related literature was reviewed and three research instruments that would be used to collect the data were chosen accordingly. These instruments including a questionnaire, interviews with four teacher trainers and interviews with four EFL instructors were used to investigate the current system of teacher training programs and effectiveness of the self-development activities which are journal writing, self-appraisal, peer-observation, reading, writing a research paper, and action research. The main findings were categorized and discussed under two major headings. The first one is the current system of teacher training programs which includes frequency and attitudes of the instructors towards teacher training programs. The second heading is self-development activities. This includes journal writing, self-appraisal, peer-observation, academic reading, academic writing, and action research. The quantitative and qualitative analysis of the data revealed that TTPs conducted at the preparatory schools of four private universities in Ankara were not systematic and EFL instructors practised self-development activities on a limited scale except peer observation, which was carried out as a school policy. It was also found that the workload was the most important hindrance in practicing self-development activities. Additionally, it was found that EFL instructors did not transfer the information gathered from self-development activities in their EFL classes to solve problems and they differed in the use of self-development activities to some extent in terms of age, gender, teaching experience, ELT qualifications like BA, MA, or PhD and teaching hours.