Coğrafya ve etik
Geography and ethic
- Tez No: 485938
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, coğrafya ve coğrafya eğitiminde etiğin yeri ile coğrafyanın temel inceleme alanına giren konularla ilgili etik kavramlara dair Türkiye literatüründe bugüne kadar coğrafyacılar tarafından yapılmış çalışma olmamasının sebepleri araştırılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji esas alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu çeşitli üniversitelerde görev yapan ve Coğrafya'nın farklı uzmanlık alanlarına sahip 10 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimumum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma verileri öğretim üyeleri ile yapılan mülakatlardan elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretim üyelerinin bir bölümünün coğrafyanın temel inceleme alanına giren etik kavramlarını hiç duymadıkları ve yalnızca iki öğretim üyesinin bu kavramlara ilişkin yapılmış bilimsel çalışmaları incelediği belirlenmiştir. Coğrafya lisans programlarında ise çevre etiği, toprak etiği, su etiği ve iklim etiği gibi kavramları içeren derslerin bulunmadığı tespit edilmiştir. Türkiye literatüründe bu kavramlarla ilgili coğrafyacılar tarafından yapılmış çalışma olmaması ise coğrafyanın belirli konulara yoğunlaşmış olmasına ve Türkiye'de coğrafyanın felsefi ve kuramsal yapısına yönelik çalışmaların diğer ülkelere göre geç başlamasına bağlanmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında tüm coğrafya lisans programlarında bu kavramlara ilişkin temel bilgi ve becerilerin kazandırılacağı derslerin konulması başta olmak üzere bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, reasons behind absence of research in the literature on ethics in geography and geography education along with ethics in basic subjects of geography performed by geographers in Turkey are investigated. The research is carried out based on phenomenology which is one of the qualitative research designs. The working group of the research is consisted of 10 academic members working in various universities and with different areas of specialization in geography. In selection of the participants, maximum variation sampling which is one of the purposive sampling methods is used. Research data is obtained from interviews with the academic members. Descriptive analysis method is used in analyzing the data. According to the findings of the research, some of the academic members are found to have never heard of ethical concepts which are within the basic scope of geography and only two academic members who had examined scientific studies on these concepts were identified. It is determined that in the curricula of the departments where the participant academic members are working, there were no courses including concepts like environmental ethics, land ethics, water ethics and climate ethics. Lack of research by geographers in Turkey's literature on these concepts is linked to the fact that geography is concentrated on certain subjects and the studies intended to philosophical and theoretical structure of geography in Turkey were started late in comparison with other countries. In consideration of the findings acquired from this study, a number of suggestions were made, particularly the inclusion of courses in the geography undergraduate curriculum which will aim bringing in basic knowledge and skills on these concepts.