Anadolu lisesi 10. sınıf öğrencilerinin eylem kimlikleme düzeylerinin akademik başarı ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of anatolian 10th grade students' level of action identification in terms of academic achievement and some variables
- Tez No: 485947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencilerinin eylem kimlikleme düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve eylem kimlikleme düzeyinin seçilen bazı değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmada örneklemi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara merkez ilçelerde (Etimesgut, Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Altındağ, Pursaklar, Mamak, Gölbaşı ve Sincan) resmi Anadolu liselerinin 10. sınıfında eğitim gören, çok aşamalı örnekleme yöntemi ile seçilmiş 460 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada iki bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 17 madde yer almaktadır. İkinci bölümde ise eylem kimlikleme düzeyindeki bireysel farklılıkları ölçmek için 25 maddeden oluşan Davranış Kimlikleme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmış olup eylem kimlikleme ile akademik başarı arasındaki ilişkiler, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile, öğrencilerin eylem kimlikleme düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizleriyle incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, resmi Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencilerinin eylem kimlikleme puanları ile akademik başarı not ortalamaları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı verilerine göre, eylem kimlikleme puanı ile akademik başarı notu arasında negatif yönde düşük bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin eylem kimlikleme puanlarının okul öncesi eğitim alma durumu, annesinin eğitim durumu ve evlerinde kütüphane bulunma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaştığı, okul öncesi eğitim almamış, annesi düşük düzeyde eğitim almış (ortaokul mezunu) ve evlerinde kütüphane bulunmayan öğrencilerin eylem kimlikleme puanlarının daha yüksek olduğu söylenebilir. Bununla birlikte öğrencilerin eylem kimlikleme puanları cinsiyet, mezun olunan okul türü, anne ve babanın birlikte veya ayrı olması, babanın eğitim durumu, anne ve babanın çalışma durumu, ailedeki birey sayısı, yaşadıkları evin kime ait olduğu, kendisine ait odasının olup olmaması, mobil cihaz kullanıp kullanmaması, tatile çıkma durumu, sinema ve tiyatroya gidiş sıklıkları ve ailenin ortalama aylık gelirine göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the relationship between the level of action identification and the academic achievement of 10th grade Anatolian High School students and to find out whether the level of action identification showed significant differences according to specific variables. In this correlational study designed in survey model, the sample was composed of 460 students studying at 10th grade in a public Anatolian high school in the central districts of Ankara (Etimesgut, Yenimahalle, Çankaya, Keçiören, Altındağ, Pursaklar, Mamak, Gölbaşı and Sincan) in 2016-2017 academic year based on the multi-stage sampling method. In this study, a data collection tool consisting of two parts was used. In the first part, there were 17 items determining the demographic characteristics of participants. In the second part, Behavioral Identification Form consisting of 25 items, measuring the individual differences in the level of action identification, was used. Data analysis was made through SPSS program, and the relationships between the action identification and the academic achievement were examined by the Pearson Moments multiplication correlation coefficient and whether the level of the students' action identification significantly differed by the demographic variables was examined by the independent groups t-test and one-way analysis of variance. According to the findings obtained from the analysis, it was seen that there was a meaningful relationship between the action identification scores and the academic achievement scores of 10th grade students in the public Anatolian High School. In this context, there was a low and correlation between the action identification score and the academic achievement score. Additionally, it can be said that students' action identification scores differed significantly according to pre-school education status, education level of mother and presence of library at home, and the students who didn't receive pre-school education, whose mothers had low education level (secondary school graduate) and who did not have a library at home had higher action identification scores. However, the students' action identification scores did not differ significantly by gender, type of the school that students graduated from, whether the parents were together or apart, the educational status of parents, the working status of parents, the number of individuals in the family, owner of the house they lived in, whether they had their own room, whether they used a mobile device, vacation status, the frequency of going to cinema and theater, and the average monthly income of the family.