6–7. sınıf sosyal bilgiler programında bulunan alana özgü becerilerin etkinlikler yoluyla kazandırılması
Acquisition of skills specific to the 6th-7th grade social studies program through activities
  1. Tez No: 485950
  2. Yazar: MAHMUT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, altı ve yedinci sınıf sosyal bilgiler programında bulunan alana özgü becerilerin, etkinlikler yoluyla kazandırılması sürecini ele alan, bir karma yöntem araştırmasıdır. Bu araştırmanın nicel boyutu için kontrollü ön ve son test model kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin toplanması için öğrencilere“zaman ve kronolojiyi algılama becerisi”ile“değişim ve sürekliliği algılama becerisini”kapsayan, araştırmacı tarafından geliştirilen 36 maddelik çoktan seçmeli başarı testi uygulanmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizi için SPSS kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise öğrencilere yine araştırmacı tarafından geliştirilen“zaman ve kronolojiyi algılama”,“değişim ve sürekliliği algılama”ve“tarihsel empati”becerilerini kapsayan“beceri temelli etkinlikler”ve“klasik beceri testleri”uygulanmış ve uygulamaların sonunda öğrencilerle“yarı yapılandırılmış görüşme”gerçekleştirilmiştir. Beceri temelli etkinliklerin uygulama süreci boyunca dersler, video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Nitel veriler üzerinde“betimsel analiz”ve“içerik analizi”yapılarak, araştırmanın nitel verileri analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015–2016 eğitim öğretim yılının birinci döneminde, Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan, Sincan İMKB Ortaokulu'nda başarı düzeyleri birbirine yakın, biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere iki adet yedinci sınıf şubesi oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci,“Türk Tarihinde Yolculuk”ünitesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma 9 hafta sürmüştür. Deney grubunda dersler, beceri temelli etkinlikler yoluyla işlenmiştir. Kontrol grubunda ise dersler, ders kitabı ve çalışma kitabı temele alınarak işlenmiştir. Araştırmada elde edilen nicel veriler doğrultusunda şu sonuca ulaşılmıştır: Beceri temelli etkinliklerin uygulanması sonrasında, deney ve kontrol grubunun“zaman ve kronolojiyi algılama”ile“değişim ve sürekliliği algılama”akademik başarı puanları arasında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen sonuçlar ise şu şekildedir: Beceri temelli etkinliklerin, öğrencilerin zaman ve kronolojiyi algılama, değişim ve sürekliliği algılama ve tarihsel empati becerilerini kazandırma yönünde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin, beceri temelli etkinliklerin uygulama süreci boyunca, zaman ve kronoloji, değişim ve süreklilik ile tarihsel empati becerileri önemli düzeyde gelişme göstermiştir. Aynı zamanda deney grubu öğrencileri kendilerine uygulanan beceri temelli etkinlikleri ilgi çekici, bilgilendirici ve eğlenceli bulmuşlardır. Bununla birlikte deney grubu öğrencileri bazı etkinliklerde, farklı nedenlerle zorlandıklarını veya sıkıldıklarını ifade etmişlerdir. Diğer yandan beceri temelli etkinliklerin, öğrencilerin ders içi katılımını artırdığı gözlenmiştir. Nicel sonuçlar ile nitel sonuçlar birleştirildiğinde, sosyal bilgiler dersinde beceri temelli etkinlikler yoluyla ders işlemenin, müfredata göre ders işlemeye bakarak, daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a mixed methodology studying the process of acquisition of skills specific to the 6th-7th grade social studies program through activities. For the quantitative dimension of this study, a controlled pre- and post-test model was used. In order to collect quantitative data in the research, a 36-item multiple-choice achievement test developed by the researcher was applied to the students covering“the ability to perceive time and chronology”and“the ability to perceive change and continuity”. SPSS was used for the analysis of quantitative data in the study. In the analysis of quantitative data, t-test was applied for dependent and independent groups. In the qualitative part of the research,“skill-based activities”and“classical skills tests”covering“the perception of time and chronology”,“the perception of change and continuity”and“historical empathy”developed by the researcher were applied to the students. A“semi-structured interview”was applied to the students at the end of the applications. Skills-based activities were recorded with video cameras.“Descriptive analysis”and“content analysis”were applied on qualitative data and the qualitative data of the study were analysed. The study group consisted of two seventh grade classes, one control group and one experimental group, similar in terms of their success level, in Sincan IMKB Secondary School in the district of Sincan in Ankara, in the first term of 2015-2016 academic year. The application process of the research was restricted to the“Journey in Turkish History”unit. The study lasted for 9 weeks. Skill-based activities were utilized in the experimental group. In the control group, on the other hand, textbooks and workbooks were used. In terms of the quantitative data obtained in the study, the following results were obtained: After the implementation of skill-based activities, a significant difference was found in favour of the experimental group between the experimental and control groups' academic achievement scores on“the perception of time and chronology”and“the perception of change and continuity”. The results obtained from the qualitative data of the study have revealed that skill-based activities have positive impacts on students' acquisition of perception of time and chronology, perception of change and continuity, and historical empathy skills. Time and chronology, change and continuity and historical empathy skills of the students in the experimental group have improved significantly during skill-based activities. In addition, the students in the experimental group thought that the skill-based activities were interesting, informative and funny. However, the students in the experimental group stated that they had difficulty or got bored due to different reasons during some activities. On the other hand, it was observed that skill-based activities increase students' participation in classes. When the quantitative and qualitative results are combined, it has been concluded that teaching subjects through skills-based activities in the social studies course is more effective than curriculum-based instruction.