Obez ve normal ağırlıktaki bireylerin besin etiketi okuma alışkanlıkları
Food label reading habits in obese and normal weight individuals
- Tez No: 485955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Obezite görülme sıklığı hızlı şekilde tüm dünyada sürekli olarak artmaktadır. Besin ambalajlarının üzerindeki besin etiketlerinin okunması ve anlaşılması bireylerin besin seçimini değiştirebilir ve bireylerde sağlıklı yeme davranışları oluşturabilir. Bu araştırma, obez ve normal ağırlıktaki yetişkin bireylerin besin etiketi okuma alışkanlıklarını ve besin etiketi tercihlerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmada 600 bireyin (87 normal ağırlıkta, 280 hafif şişman ve 233 şişman) görüşünden anket formu kullanılarak yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaklaşık ¾ ü besin etiketlerini okumamaktadır.
Özet (Çeviri)
The incidence of obesity is rapidly increasing all over the world. Reading and understanding nutritional labels on food packaging can change the nutritional choices of individuals and create healthy eating behaviors in people. This research was planned and conducted to determine nutritional labeling habits and nutritional label preferences of obese and normal-weight adult subjects. Survey form was used for the survey of 600 participants (87 normal weight, 280 overweight and 233 obese). Approximately ¾ of the participants did not read the food labels.