Ortaokul matematik öğretmenlerinin kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin incelenmesi
An examination of secondary school teachers' solution proposals towards removal of misconseptions
- Tez No: 485959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik sundukları çözüm önerileri ve bu çözüm önerilerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu araştırma nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırma Ankara ili, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullarda, 2015- 2016 eğitim-öğretim yılında görev yapan 129 matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel ve nitel verileri 6 sorudan oluşan, gerekli uzman görüşü alınarak geçerlik ve güvenirlik incelemesi yapılan ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kavram Yanılgıları Çözüm Anketi (KYÇA)'nden elde edilmiştir. Öğretmenlerin Kavram Yanılgıları Çözüm Anketi (KYÇA)' de sundukları çözüm önerileri puanlandırılarak elde edilen nicel veriler SPSS 20.00 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada nicel verileri test etmek için Mann- Whitney U ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Nicel verilerin analiz sonuçlarına göre ortaokul matematik öğretmenlerinin kavram yanılgılarını gidermeye yönelik ürettikleri çözüm miktarlarında cinsiyet, öğrenim durumu, lisans akademik başarı düzeyi, mesleki kıdem, meslektaşlarla iletişim, eğitim yaklaşımı ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0.05). Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre öğretmenlerin kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik sundukları çözüm önerileri öğretim bilgisi, öğretim için teknoloji bilgisi, öğrenci bilgisi ve diğer olmak üzere dört temada ele alınmıştır. Öğretmenlerin bu temalar altında kritik noktaları vurgulama, matematiksel şekil ve modelleme, konu tekrarı, somut öğretim materyali, kavram yanılgılarına hitap etmek vb. gibi çeşitli çözüm önerileri sundukları görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik farklı araştırmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate solution proposals of secondary school teachers towards removal of misconceptions by various factors. The study was a study in the screening model in which qualitative and quantitative data collection methods were used. The research was conducted with 129 math teachers working in 2014-2015 academic year in public schools of Ankara province. Quantitative and qualitative data of the study were obtained from the Removal of Misconceptions Questionnaire (KYÇA), which consisted of 6 questions and was tested for validity and reliability based on expert opinion. The quantitative data obtained by scoring the Teachers' solution suggestions in Removal of Misconceptions Questionnaire was analyzed with the SPSS 20.00 Statistics Program. In this research, Mann- Whitney U and Kruskal Wallis Test were used for testing quantitative data. According to the analysis results of the quantitative data, there was no significant difference in the solution proposals produced by secondary school math teachers towards removal of misconceptions according to gender, education status, academic achievement level, professional seniority, communication with colleagues, educational approach and classroom status variables (p> 0.05). Content analysis method was used in the analysis of qualitative data. According to the results of the analysis, the proposed solutions for the removal of the misconceptions of the teachers were discussed in four themes: teaching information, technology information for teaching, student information and others. Under these themes, it was seen that teachers suggested various solutions such as emphasizing critical points, mathematical form and modeling, subject recall, tangible teaching material, addressing according to concept misconceptions. From these results, it is suggested to carry out different researches towards removal of misconceptions.