Klasik gitar eğitiminde kullanılan teknikler ve bu tekniklerin öğretiminde kullanılan etütler
Techniques used in guitar education and etudes used in teaching these techniques
  1. Tez No: 485958
  2. Yazar: HÜSEYİN YEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de gitar eğitiminde kullanılan teknikler ve bu tekniklerin öğretimi için kullanılan etütleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu nitel çalışmada, veriler Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde gitar eğitimcisi olarak görev yapan 15 alan uzmanından 2016 yılında toplanmıştır. Verilen toplanması sırasında belge tarama ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Görüşme formu, alanyazında yer alan kaynaklar incelenerek ve uzman görüşü alınarak hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler yüzde (%) ve frekans (f) analizleri kullanarak tablolaştırılmış, incelenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın bulguları gitar eğitiminde kullanılan teknikler, tekniklerin öğretim sıraları ve bu tekniklerin öğretimi için tercih edilen etütler sırası ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the techniques used in guitar education in Turkey and the studies used for teaching these techniques. In this qualitative study, the datas were gathered in 2016 from 15 field experts working as guitar trainers in various universities of Turkey. Document scanning and interviewing methods were used during the collection. The interview form was prepared by examining the sources in the literature and taking the expert opinion. The data from the interviews were tabled, reviewed and interpreted using percent (%) and frequency (f) analyzes. The findings of the study are given in the order of the techniques used in guitar training, teaching sequences of the techniques and preferred studies for the teaching of these techniques.