Termal ve elektrik akımlarının meydana getirdiği lezyonların ayırıcı tanısı
  1. Tez No: 48596
  2. Yazar: ERCÜMENT AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
66 7- ÖZET: Elektrik akımı tüm dünyada hızla artan bir oranda kullanılmaktadır. Bunun sonucunda görülen elektrik akımına bağlı ölüm olgularında deri lezyonlarınm termal lezyonlar ile ayırıcı tanısı önem kazanmaktadır. Bu amaçla 6 adet Swiss Albino tipi fare derilerinde makroskobisi birbirine benzeyen 1 9 adet termal ve 40 adet elektrik akımı lezyonlan oluşturulmuş ve bu lezyonların karşılaştırmalı incelemesinde epidermis hücrelerindeki nükleusların uzamaların ve epidermis dermis ayrılmasının hem termal hem de elektrik akımı lezyonlarmda görüldüğü bulunmuştur. Dermişte kollagen lif kalsifikasyonu lezyon biopsilerinin muhtemelen erken dönemde alınmasından dolayı tespit edilememiştir. Tipik olarak elektrik akımına bağlı deri lezyonlarınm atlamalı olduğu görülmüştür. Bu özelliğin elektrik akımı için patognomonik olduğu düşünülmektedir. Bu tip nekroza“seçici elektrik nekrozu”(selective necrosis of electricity) terimi önerilmektedir. Bu özelliğin görülebilmesi için deri biopsilerinin mümkün olduğu kadar dermis ve kas dokusunu içerecek şekilde olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
67 8- İNGİLİZCE ÖZET: Electricity has been used worldwide. The need of differentiation between thermal and electrically induced epidermal lesions is getting to be an important point. With this aim, maeroscobically similar thermal and electrical lesions were induced on Swiss Albino rat epidermis and on histological examination nuclear elongation of epidermal cells and splitting of dermis and epidermis are found in both type of lesions. Collagen fibre calsification couldn't be determined possibly because the biopsies were exised right after the experiment. Typically electrical lesions were found to be segmental in depth, which is tought to be pathognomonic for electrical lesions. Necrosis continued after normal muscle cells and necrosis were prominent in collagen fibres which were located around normal muscle fibres. This type of necrosis can be named as“selective necrosis of electricity”. In order to find this, skin biopsies consisting deep epidermis and muscle tissue should be taken.