Turizm eğitiminde beceri eğitimi uygulamalarında karşılaşılan sorunlar: Türkiyedeki mesleki ve teknik anadolu lisesi yöneticileri üzerinde bir araştırma
The problems in skills training applications in tourism education: A survey on vocational and technical anatolian high school managers in Turkey
  1. Tez No: 485962
  2. Yazar: YILMAZ ISLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile yiyecek içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri, eğlence hizmetleri alanlarında eğitim veren, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve atölye şeflerinin öğrencilerin beceri eğitimi uygulamasında karşılaştıkları problemlere yönelik görüşleri araştırılmaktadır. Bu amaçla okul yöneticilerinin algılarını ölçmeye yönelik beşli Likert ölçeğine dayanan bir anket uygulanmış ve elde edilen veriler parametrik olmayan fark testleri kullanılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Okul yöneticilerinin meslekî beceri eğitimine ilişkin gördükleri en önemli sorun alanları olarak; müfredat yeterliği, işletmelerin tutumları, uygulamada karşılaşılan güçlükler, turizm sektörüne etki ve yabancı dil eğitimi yeterliği şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the opinions of the Vocational and Technical Anatolian High School Principals, Assistant Principal and workshop supervisors who provide training in food and beverage services, accommodation and travel services, entertainment services areas to problems encountered by students in their skills training. For this purpose, a questionnaire consisting of quintile Likert scaling questions was applied to the school managers in order to measure their perceptions and the results were analyzed by using the nonparametric difference tests. According to consequences of the study, the most important problem areas of vocational skills training were stated by the school managers are curricular adequacy, business attitudes, impact on tourism sector, and sufficiency in foreign language education.