Okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerinin ve duygusal zekâlarının incelenmesi
Investigation of self regulation skills and emotional intelligence of pre-school children
- Tez No: 485964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme becerilerinin ve duygusal zekâlarının belirlenmesi, öz düzenleme ile duygusal zekâ ilişkisinin incelenmesi ve öz düzenleme ile duygusal zekânın öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokullarında eğitim görmekte olan çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubuna ise Ankara ili merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokullarının 5-6 yaş grubunda eğitim görmekte olan 300 çocuk alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ) ve Sullivan Çocuklar için Duygusal Zekâ Ölçeği (Sullivan Emotional Intelligence Scale For Children) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ''Bağımsız örneklem t-testi'' ve ''Tek yönlü varyans analizi (ANOVA)" yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, çocukların öz düzenleme becerileri ile duygusal zekâlarında yaş ve cinsiyetlerine göre anlamlı fark olduğu, öz düzenleme ile duygusal zekâ arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study set out to reveal the importance of emotional intelligence and self-regulation skills throughout the preschool years along with the analysis of children's emotional intelligence and self-regulation skills and the identification of the relationship with each other. The target population of this study was preschool children in public kindergartens which are affiliated to the Directorate of National Education in Ankara city center in 2016-2017 academic year. The study group consisted of 300 children from public kindergartens which are affiliated to the Directorate of National Education in central districts of Ankara. Personal Information Form, Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA) and Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children were used as data collection tools. The data analysis was performed using Independent Samples t Test and One-way analysis of variance (one-way ANOVA). The results showed differences in self regulation skills and emotional intelligence of children for gender and age. It was also stated that there was low correlation between self-regulation and emotional intelligence.