Hastanede çalışan sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve psikologların çocuk istismarı ile ilgili farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Study on the awareness levels of social workers, child development speacialist and psychologists working at hospitals about child abuse
- Tez No: 485965
- Danışmanlar: PROF. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma çocuk istismarının tanınmasında ve önlenmesinde önemli rolü olan hastanede çalışan çocuk gelişimci, psikolog ve sosyal çalışmacıların konuya ilişkin bilgilerini ve etkileyen değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın genel evrenini Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde görev yapan 1048 sosyal çalışmacı, 1823 psikolog ve 379 çocuk gelişimci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden kartopu örnekleme tekniği ile seçilen 60 Çocuk gelişimci, 55 sosyal çalışmacı, 39 psikologdan oluşan 154 katılımcı oluşturmuştur. Nicel yöntem ve tarama deseni kullanılan araştırmada verilerin toplanmasında katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve çocuk istismarını tanıma, tanımlama konusunda ve çocuk istismarının önemi konusundaki farkındalıklarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından bu alanda görev yapan yedi öğretim üyesinin görüşüne sunularak, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan bir anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the knowledge of child development specialists, psychologists and social workers working at hospitals on child abuse and influencing variables since these workers have an effective role in identifying and preventing child abuse. General population of the study consists of 1048 social workers, 1823 psychologists and 379 child development specialists working in the hospitals of the Ministry of Health of the Republic of Turkey. Research sample of the study consists of 60 child development specialists, 55 social workers and 39 psychologists chosen from the general population of the study with the help of snowball sampling technique. Quantitative method and descriptive research design was used in the study. A survey form was prepared in accordance with expert opinions in order to determine the socio-demographic features of the participants and their ability to recognize and define child abuse and their awareness on the importance of child abuse. This survey form was also presented to the seven experts who worked on this field by the researcher.