The impact of flipped classroom model on the academic achievement of student teachers of English
Ters yüz sınıf modelinin İngilizce öğretmeni adaylarının akademik başarısına etkisi
  1. Tez No: 485974
  2. Yazar: SAMED YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz sınıf modelinin İngilizce öğretmeni adaylarının akademik başarısına olan etkisini araştırmaktır. Çalışma Türkiye'nin en büyük devlet üniversitelerinden birinde ikinci sınıfta okuyan 48 İngilizce öğretmeni adayı ile yürütülmüştür. İngilizce Öğretmenliği bölümünün zorunlu derslerinden biri olan Özel Öğretim Yöntemleri-I dersi bir dönem boyunce ters yüz edilmiştir. Katılımcıların yarısı çalışma gurubunda yer almış ve bu katılımcıların dersi ters yüz edilmiştir. Katılıncıların diğer yarısı kontrol gurubunda yer almış ve aynı ders bu katılımcılara klasik öğretim yöntemleri ile verilmiştir. Çalışma gurubundaki İngilizce öğretmeni adaylarına her hafta ders konularının teorik kısımlarının anlatıldığı video dersler online olarak ulaştırılmıştır. Çalışma gurubundaki katılımcılar sınıfa geldiklerinde yalnızca videolardan öğrendiklerini uygulamışlardır. Kontrol gurubu ise geleneksel şekilde eğitim almıştır. Dönem sonunda her iki gurubun sınav notları karşılaştırılmış ve SPSS 21.0 istatistik programı ile analiz edilmilştir. Ayrıca, çalışma gurubundaki adaylara dönem sonunda ters yüz sınıf modeli memnuniyet anketi verilmiştir. Bunlara ilave olarak, çalışma sonunda her iki guruba ders kazanımları açısından beşli Likert tipi kendi kendini değerlendirme anketi uygulanmıştır. Sınav sonuçları analiz edildiğinde çalışma gurubundaki öğretmen adaylarının kontrol gurubunda ki öğretmen adaylarını akademik başarı açısından geçtiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çalışma gurubundaki öğretmen adayları ders kazanımlarını daha iyi şekilde başarmış, çalışma gurubundaki katılımcıların büyük çoğunluğu ters yüz sınıf modelinden memnun kalmış ve İngilizce Öğretmenliği programındaki diğer derslerinin de aynı model ile yürütülmesini istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of flipped classroom model on academic achievement of student teachers of English. The study was conducted with 48 second year student teachers of English studying at one of the largest state universities in Turkey. One of the compulsory courses of the English Language Teaching (ELT) program, Special Teaching Methods-I, was flipped for one semester. Half of the participants were in study group and their section of the course was flipped. The other half of the participants were in the control group and they were taking the same course in the lecture mode. Student teachers in the study group received video lectures online every week related to theoretical part of topics. When they came to class, they just practiced what they learned from the video lectures. The control group were taught in traditional way. At the end of the semester, both groups' exam scores were compared and analyzed with SPSS statistical software. Moreover, a satisfaction questionnaire was administered to student teachers in the study group to investigate their satisfaction level with the flipped classroom model. In addition, both groups were also given a self-assessment Likert-type survey with 5 points scale related to course attainments. Results showed that in terms of academic achievement, student teachers in the study group outperformed the ones in the control group when their exam scores were analyzed. Moreover, student teachers in the study group achieved more course outcomes and majority of the participants in the study group are satisfied with the flipped classroom model and they would like their other courses in ELT program to be flipped as well.