Ters yüz sınıf modelinin akademik başarı, tutum ve kalıcılık üzerine etkisi
The impact of flipped classroom model on academic achievement, attitude and persistence
- Tez No: 550404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve insan hayatının her alanında yer alması doğal olarak eğitim-öğretim sürecini de etkilenmiştir. Teknoloji sınıflara girmiş, bilgisayarlar, akıllı tahtalar, tabletler öğretmen ve öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojik gelişmelerin etkisiyle eğitimde bir paradigma kayması oluşmaya başlamıştır. Bu durum alternatif eğitim modellerinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Evde ders, okulda ödev olarak tanımlanabilecek ters yüz sınıf da ortaya çıkan bu modellerden birisidir. Çalışmada; ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve öğrenme kalıcılığına olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul ili Üsküdar ilçesi Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulunda öğrenim gören 43 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada bağımsız değişken; ters yüz sınıf modeli, bağımlı değişkenlerse; akademik başarı, kalıcılık ve tutum değişkenleridir. Seçilen iki sınıftan deney grubuyla ters yüz sınıf modeliyle dersler yürütülürken, kontrol grubuyla programın gerektirdiği yapılandırmacı modelle eğitim-öğretime devam edilmiştir. 10 hafta hafta süren çalışmada; hem nitel hem de nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunu incelemek için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunu incelemek amacıyla ise; yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonunda; akademik başarıda deney grubu lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Tutumda deney grubu lehine bir fark söz konusu olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Kalıcılıktaysa; iki grup arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Model hakkında yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin modeli sevdikleri ve yaygınlaştırılmasını istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have implications on educational system. Nowadays, technology is in classrooms as computers, smart boards and tablets. Technological changes are paradigm-shifting for educational system and ground for alternative education models. Flipped class model is among those models and it is defined as lesson at home and homework in classrooms. The aim of this study is to investigate the effect of flipped class model on students' academic success, attitudes and retention. This study is conducted with 43 students from Hezarfen Ahmet Çelebi Highschool in Üsküdar/İstanbul. Academic success, attitudes and retention are the dependent variables and flipped class model is the independent variable. Traditional education model is employed in control group while flipped class model is employed in treatment group. This study is spread over ten weeks and employed a hybrid model in which both qualitative and quantitative data is utilized. The quantitative and the qualitative dimensions of the study are, respectively, examined via quasi-experimental research method and semi-structured interview form. In conclusion, it is found that students in treatment group tend to show higher success rate. Although there was a difference in favor of the experimental group in terms of attitude variable, no statistically significant difference was observed. In terms of the retention variable; there was no significant difference between the two groups. In the interviews made with students about flipped class model, it is found that students enjoyed the model and desire using of flipped class model in other lessons.