Ortaöğretim fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin nanobilim ve nanoteknoloji konusundaki farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Research on awareness levels of physics, chemistry and biology teachers about nanoscience and nanotechnology in terms of various variables
  1. Tez No: 485989
  2. Yazar: ZEKİ İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin Nanobilim ve Nanoteknoloji (NBT) konusundaki farkındalıklarını çeşitli değişkenler açısından incelemek ve biyoloji öğretmenlerinin Nanobilim ve Nanoteknoloji konusundaki görüşlerini belirlemektir. Araştırma 2015/2016 Eğitim-Öğretim yılında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya, Denizli, Burdur ve Ankara İllerindeki ortaöğretim okullarında görevli fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin toplandığı öğretmen örneklemini 624 fizik, kimya ve biyoloji öğretmeni oluştururken; araştırmanın nitel boyutu için örneklemini 121 biyoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerine Nanobilim ve Nanoteknoloji Farkındalık ölçeği (NBTFÖ) uygulanmış; nitel verilerin toplanmasında ise sadece Biyoloji öğretmenlerine uygulanan öğretmen görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin çözümlenmesinde fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin cevaplarının frekans ve yüzde hesaplanmıştır. Fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin NBT konusundaki farkındalıklarını cinsiyet, mesleki kıdem, branş, mezun olunan okul türü, öğrenim durumu, görev yapılan okul türü, hizmet içi eğitim alıp/almama, bilimsel yayın takip edip/etmeme, bilimsel anlamda belgesel yayını takip etme sıklığı ve görev yapılan şehir değişkenlerine göre tespit etmek için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Görüşme formuyla elde edilen veriler için içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri sonucunda, fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin branş ve mezun olunan okul türü değişkenine göre NBT farkındalıkları arasında anlamlı fark bulunmamışken; mesleki kıdem, öğrenim durumu, görev yapılan okul türü, hizmet içi eğitim alıp/almama, bilimsel yayın takip edip/etmeme, bilimsel anlamda belgesel yayını takip etme sıklığı ve görev yapılan şehir değişkenlerine göre ise anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda genel olarak fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin kararsızım düzeyinde NBT farkındalığına sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri sonucunda, öğretmenler biyoloji dersi öğretim programında NBT konularının yer almadığını, konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve eğitimsiz olduklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin NBT konularının ortaöğretim programına alınması durumunda hizmet içi eğitimler vb. ile etkin bir eğitimden geçirilmeleri gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify awareness levels of physics, chemistry and biology teachers about Nanoscience and Nanotechnology according to various variables. The study was carried out during the 2015/2016 academic year. The study population covers working in the Provincial Education Directorates of Antalya, Denizli, Burdur with Ankara and physics, chemistry and biology teachers. The quantitative data is gathered from the teacher sample group consisted of 624 physics, chemistry and biology teachers. The samples for qualitative analysis of the research consisted of 121 biology teachers. In order to collect the quantitative data of research, NBT awareness scale was administered to physics, chemistry and biology teachers'; to gather qualitative data, a teacher interview form was developed only for biology teachers. In addition committee of teachers' group reports were examined by using document review method. In analyzing the quantitative data, frequency and percentage related to physics, chemistry and biology teachers were calculated. In determining whether there is a difference between the physics, chemistry and biology teachers' the awareness regarding of the NBT Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H Tests were applied. The data collected via questionnaires were analyzed through content analysis. In determining whether there is a significant full difference between the physics, chemistry and biology teachers the awareness toward NBT regarding the gender, tenure, branch, grade, educational levels, type of school, in-service training participation/not participation, follow scientific publication/unfollow, documentary tracking frequency, school location variables, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H Tests were applied. Analysis of the quantitative data showed no significant differences between branch and educational levels of the teachers as variables; some significant differences have been found in gender, tenure, grade, type of school, in-service training participation, following scientific publications, documentary watching frequency, school location variables. Results showed that in general physics, chemistry and biology teachers' have NBT awareness levels of undecided. Qualitative analyses findings of the study showed that teachers declared NBT topics not present in the biology course teaching program, and teachers do not have enough information about the subject and are not trained in the field. In case NBT topics are taken into biology course teaching program, compherensive training and in-service further skills are needed for the teachers.