Ortaöğretim fen öğretmenlerinin model ve modelleme hakkındaki görüşleri
The views of science teachers at tertiary level high schools on models and modelling
- Tez No: 159101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim fen ağırlıklı okullardaki fen öğretmenlerinin model ve modelleme hakkındaki görüşlerim ortaya çıkarmak, branşlara (matematik, fizik, kimya-biyoloji) ve akademik unvana (lisans ve yüksek lisans) göre bu görüşler arasında faklılığı olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma esnasında, öğretmenlere, model, modelleme ve modellerin sınıflandırılması hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma, fen liselerindeki bazı fen öğretmenleri ve askeri liselerdeki fen öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırmada, beşli likert ölçekli anket 96 fen öğretmenine uygulanmıştır. Çalışma sonunda fen öğretmenlerinin kitaplardaki modelleri derslerinde sık olarak kullandıkları, modellere ait yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve bu konuda daha önce eğitim almadıkları saptanmıştır. Akademik duruma göre öğretmen görüşleri arasında farkın olmadığı, ancak branşlara göre bazı maddelerde anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Model, modelleme, modellerin sınıflandırılması Sayfa adedi : 106 Tez yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Musa SARI
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The purpose of this study is to find out the views of science teachers at tertiary level science high schools on models and modelling and to investigate if there are any variations among these views depending on branches (mathematics, physics, chemistry and biology) and academics degrees (undergraduate and graduate). At the same time, models, modelling and the classification of the scientific models was explained for science teachers. The study was conducted by collecting data from a number of science teachers from science high schools and military high schools. The 5-liker scale questionnaire was given to 96 science teachers. It was found that the science teachers had been frequently using the models in the books, that they did not know much about the models and that they had received no training on this issue before. It was also observed that there was no significant difference among their views with respect to their academic degrees; however, a significant difference was seen among them in items relating to their branches. Key Wods : Models, modelling, classification of scientific models Number of Pages : 106 Adviser : Yrd.Doç. Dr. Musa SARI