Bilgisayarda yazma çalışmaları sonrasında verilen geribildirimin dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of feedback given after typing activities on computers on fourth grade students' writing skills
- Tez No: 485990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı kırsal kesimde öğrenim görmekte olan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerinin gelişiminde yazmada bilgisayar kullanımı ve geribildirimin etkisini ortaya koymaktır. Ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel model olarak tasarlanan bu çalışmada, öğrencilerin yazma performansları ve yazma bilgileri uygulamanın başında ve sonunda yapılan ölçümlerle betimlenmiştir. Ayrıca süreç içerisinde gözlem formları ve tutulan alan notları, öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler, ses ve video kayıtları, dokümanlar ve öğrenci ürünleri sayesinde yazma sürecinde geribildirim ve bilgisayar kullanımı derinlemesine ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Toplanan verilerin, nicel kısmı SPSS istatistik paket yazılım programıyla nitel kısmı ise Nvivo istatistiksel veri analiz programında analiz edilmiştir. Bu analizler frekans dağılımı, güvenirlik analizi, Kruskal Wallis, Friedman ve Wilcoxon-Mann Whitney testleridir. Araştırma 2015-2016 eğitim- öğretim yılı ikinci döneminde Düzce'ye bağlı bir köy okulunda, dördüncü sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık olarak 36 ders saati süren araştırmada öğrenciler altı yazma uygulamasına katılmışlardır. Elde edilen bulgulara göre uygulamanın başında ve sonunda yapılan ölçümlerde; yazma niteliği açısından fikirler, organizasyon, kelime seçimi, cümle akıcılığı ve imla alt boyutlarında gelişmeler olduğu ortaya konmuştur. Benzer şekilde yazılan metinlerde kullanılan kelime sayısı ve kalitesinde de artış olduğu belirlenmiştir. Yazma bilgileri açısından bakıldığında ise öğrencilerin yazma becerileri ve klavye kullanımı hakkındaki bilgilerinin arttığı; süreç bilgilerinin planlama, fikir üretme, taslak oluşturma ve düzenleme ve düzeltme aşamaları boyunca geliştiği belirlenmiştir. Öte yandan, bilgisayarda yazmanın öğrencilerin yazma motivasyonunu arttırdığı sonucuna varılmıştır. Ulaşılan bu bulgular araştırmacı, eğitimci ve uygulamacılara geribildirim uygulamasının bilgisayarda yazma süreciyle nasıl bütünleştirilerek öğrenme ortamlarında kullanılabileceği ve geliştirilebileceğine ilişkin birtakım öneriler ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the effects of feedback and writing on a computer in improving the writing skills of fourth grade students enrolled in rural areas. In this semi-experimental research, students' writing performance and writing knowledge were measured before and after feedback. Then, the process of writing with feedback and computer use on writing was profoundly and carefully explored through observation, interviews, voice, video records, documents, and student products. Quantitative section of the study was analyzed by using SPSS Statistical Package for the Social Sciences and the Nvivo data analysis software was used to analyze the qualitative section of the study. In the study, frequency distribution, reliability analysis, Kruskal Wallis, Friedman and Wilcoxon- Mann Whitney correlation tests were used. The study was conducted with fourth grade students enrolled in a village school of Düzce district in 2015-2016 academic years. Students created of six typing works on computer over the course of 36 hours. The findings indicated that writing on computer and giving feedback enhanced students' ideas, organization, word choice, sentence fluency, and conventions in terms of writing quality. Similarly, writing on the computers improved words quality and words counts in students' writings. Giving feedback had a positive impact on students' knowledge about production and writing skills, and it strengthened students' substantive process knowledge through planning, generating ideas, drafting and revising. These findings are expected to present a number of suggestions to researchers, educators and practitioners about how to use and improve the process of writing on computer by integrating with feedback.