Barok dönemden 20. yüzyıla kadar flüt dörtlüsü için bestelenmiş eserler ile bir envanter oluşturma ve analiz çalışması
An inventory and analysis study of works composed for the flute quartet from the Baroque era to the 20th century
  1. Tez No: 485992
  2. Yazar: ÜMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Barok Dönemden 20. yüzyıl sonuna kadar flüt dörtlüsü için bestelenmiş eserleri belirleyerek bir envanter oluşturmak ve bu eserlerin eğitim müziğinde kullanılabilmesi için özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın problem cümlesi“Flüt dörtlüsü için bestelenmiş eserler ve özellikleri nelerdir?”şeklinde belirlenmiş ve problem cümlesine bağlı olarak dört alt probleme yanıt aranmıştır. Bu araştırmanın evrenini Barok Dönemden 20. yüzyıla kadar yalnız flüt dörtlüsü için bestelenmiş eserler oluşturmaktadır. Problemin çözümüne ilişkin kaynaklar taranarak flüt dörtlüsü repertuvarının tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada flüt dörtlüsü eserlerinin saptanması ve eğitim müziğinde kullanılabilmesi için uzmanların görüşlerinin alınması amaçlandığından, araştırmada nitel ve nicel karma model kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu flüt dörtlüsü için bestelenmiş eserlerin saptanmasına yönelik tarama modeline uygun olarak yapılmıştır. Yapılan kaynak taraması sonucunda flüt dörtlüsü için eser bestelemiş 70 adet besteci, 92 adet eser saptanmış ve bunların arasından 65 adet bestecinin hayat hikâyesine ve 37 adet eserin de sesli ve yazılı kopyasına ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda elde edilen 37 adet eser genel olarak analiz edilmiş, yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak iki uzman flüt eğitimcisi ve bir oda müziği uzmanının görüşüne sunularak zorluk dereceleri belirlenmiştir. Uzmanlara eserlerin ses kayıtları ve yazılı kopyaları verilmiş ve oluşturulan yapılandırılmış görüşme formunda ile zorluk derecelerini belirlemeleri istenmiştir. Elde edilen sonuçlar her bir esere ait genel analize dâhil edilmiştir. Elde edilen flüt dörtlüsü eserleri hem kaliteli bir repertuvar arayışında olan sanatçılara, hem de flüt eğitiminde kullanabilecekleri yararlı bir kaynak arayışında olan eğitimcilere fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimes to determine the collection of the flute quartet repertoire from the Baroque Era to the end of the 20th century and to reveal the features of these works in order to be used in music education. The question of this study is“What are the compositions for the flute quartet and features of these works?”In relation to this question, four other sub-questions are answered. The universe of the study was the pieces only composed for the flute quartets from the Baroque Era to the end of 20th century. The sources have been scanned to obtain the entire collection of the flute quartet repertoire. The qualitative and quantitative mixed model was used in this research in order to determine the entire flute quartet works and to analyze selected works of the composers. In the quantitative dimension of the study, a screening has been conducted to determine the number of the pieces composed for the flute quartet. As a result, 70 composers and their 92 pieces for the flute quartet were identified. Sixty-five biographies of the composers and notation of the 37 pieces of works were collected and presented. The 37 works obtained in the qualitative aspect of the research were analyzed in general and the difficulty ratings were determined by using the structured interview technique by presenting to two flute instructors and a chamber music instructor. Experts were asked to determine the level of pieces with the structured interview form that was created by the researcher. The results obtained were included in the overall analysis of each piece. As a result, these pieces can be beneficial to both the performers who are in search of quality repertoire and to the instructors who are looking for material to utilize in the study of the flute quartet.