Tüketicilerin organik giysilere ilişkin görüşleri
The view of consumers on environmental (Ecologic) garments (Post graduate thesis)
- Tez No: 485995
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğal liflerden üretilen giyim ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi dikkate alınarak üretimi yapılan giyim ürünlerinin üretim aşamasında doğal lif ve organik malzeme kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun neticesinde ekolojik giyim önem kazanmış ve üretim aşamasında bu husus dikkate alınmaya başlanmıştır. Bu araştırma ile tüketicilerin organik giysi tercihleri ve organik giysilerden beklentilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Bursa, Ankara ve İstanbul illerinde yaşamakta olan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise tüketicilerden rastlantısal olarak seçilen, daha önce organik giysi satın almış ve araştırmaya katılmaya gönüllü 300 tüketici oluşturmaktadır. Tüketicilerin organik giysiler konusundaki görüşlerini belirlemek amacıyla anket hazırlanmış ve elde edilen sonuçlar tablolar halinde yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda tüketicilerin organik giyim hakkında görüşleri değerlendirilerek, çalışmanın işletmelerin üretimlerine bu doğrultuda yön vermelerinde yol gösterici nitelik taşıması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Organik, Giyim, Lif, Sağlık
Özet (Çeviri)
By considering the importance of human health, the use of natural fiber and organic materials have become common gradually at the production phase of clothing goods. As a result of this, ecologic clothing has gained importance and this aSpect has been considered at the production phase. Whit this research, it has been aimed to determine the consumers preferences of ecologic clothing and their anticipations from this. General scanning model is used in this study. The consumers from Bursa, İstanbul and Ankara constitute the universe of the study. The sample of research is constituted by the three hundred (300) consumers who had bought ecologic garments before and were chosen by chance. A public survey has been prepared in order to determine the visibilities of consumers about ecologic clothing and results have been interpreted in charts. By estimating the views of the consumers about the ecologic clothing, in accordance with the findings, the study has been thought to bear qualification as an advisor to the firms in the direction of their productions. Key Words : Organic, Clothing, Fiber, Health