Annelerin 0-2 yaş bebek giysilerinde aradıkları özellikler
The purchase demands of mothers on the characteristics of clothes for their children between 0-2 ages
  1. Tez No: 336132
  2. Yazar: PINAR TÜRKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giyim, insanoğlunun var olduğu andan beri bir ihtiyaç olarak kendini göstermiş bir olgudur. İnsan önceleri doğa şartlarından korunmak amacı ile giyinmiş ise de daha sonraları giyim, kişinin kendini ifade etme biçimi haline gelmiştir. Giyim tarihi incelendiğinde modanın sadece yetişkinler için değil, çocuk ve bebekler için de geçerli bir olgu olduğu görülmektedir. Hatta bazı ressamların soylu çocuklarını resmettikleri tablolarda giyimin çocuklar için son derece önemli olduğu anlaşılmaktadır. Giyim çocuklar için de bir tür kendilerini ifade biçimidir. Kendi zevklerince giyinmek, giysilerini kendilerinin seçmesi hem psikolojik hem de sosyal gelişimleri için son derece önemlidir. Bebeklik çağı denilen 0-2 yaş döneminde bebekler giysilerini kendileri seçebilecek yetide olmadıklarından giysi seçimleri ebeveynleri ve hatta daha çok anneleri tarafından yapılmaktadır,Giyim, günümüzde yetişkinler için olduğu kadar bebekler için de önemli bir hal almıştır. Ebeveynler bebekleri için en sağlıklı ve en güzel olanı istemektedirler. Bu nedenle bebeklerinin giyimine kendi giyimlerinden daha fazla önem verdikleri söylenebilir. Hassas ve narin olan bebek cildi için aileler en sağlıklı ve en zararsız ürünleri seçmek istemeleri son derece normaldir. Tüm bu farkındalık ve arayışların annelerin bebek ürünleri üzerine oluşan taleplerini çeşitlendirdiği ve arttırdığı söylenebilir.0-2 yaş dönemi bebeğin en hızlı gelişim ve büyüme gösterdiği dönem olması dolayısıyla hareketleri de yatmaktan, emeklemeye ve son olarak yürümeye kadar gelişip değiştiğinden kullanılan giysiler açısından da en fazla çeşitliliğin bu dönemde yaşandığısöylenebilir. Bu noktada bebek giysisi üreticilerine büyük bir görev düşmektedir. Bebek giysisi üreticilerinin yerli üretim yapmaları için ve ayaklata kalabilmeleri için kapsamlı bir pazar araştırması yapmaları gerekir. Bebek giysisi tüketicileri olan annelerin bebek giysilerinden beklentilerini bilmek sektör için çok önemlidir. Bu araştırma, 0-2 yaş arası bebek sahibi olan annelerin görüşlerine dayanarak bebeklerine aldıkları giysilerden beklentilerini anlamak ve ileride yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmak amacı ile yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma tüketici taleplerini araştırması yönüyle sektördeki bebek giysisi üreticilerine de bir kaynak niteliğindedir. Tüm bunlara ek olarak araştırma, annelerin bilinç seviyeleri hakkında da bilgi sahibi olmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bir veri toplama aracı ile annelerin, bebek giysilerinde dış görünüşe( estetik oluşu, modeli, rengi, üzerindeki baskılar..vb.) verdikleri önem derecesi, kullanım kolaylığı açısından, leke tutmazlık, buruşmazlık, çabuk kuruma, fonksiyonellik, ergonomiklik gibi özelliklere verdikleri önem derecesi, doğal ham maddelerden üretilmiş olması, antibakteriyel olması, organik olması, üretiminde zararlı kimyasalların kullanılmamış olmasına verdikleri önem derecesi, markası ve ürüne ödenen paranın miktarı gibi konulardaki görüşleri alınarak hem talepleri anlaşılmaya çalışılmış hem de bilinç düzeyleri hakkında fikir sahibi olunmuştur.Araştırma, Ankara ilinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu, 0-2 yaş arası bebek sahibi annelere daha kolay ulaşabilmek adına, Ankara?nın Çankaya ilçesinde bulunan kreşlerde ve çocuk polikliniklerinde belirlenmiştir. Rastgele yöntemi ile belirlenmiş olan örneklem grubu 250 kişidir. Araştırma sonucunda elde edilmiş olan bulgular Ankara?nın Çankaya ilçesinde yaşayan ve 0-2 yaş arası bebek sahibi olan annelere genellenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara?nın Çankaya ilçesindeki 0-2 yaş grubu anneler oluşturmuştur. Evrenin, Çankaya ilçesinde yaşayan annelerden seçilmesinin sebebi, bu ilçedeki eğitim ve gelir seviyesinin yüksek olması ve alım gücü yüksek potansiyel tüketicilerin bu ilçede oturmasıdır. Bu araştırma sektöre yön gösterecek bulgulara ulaşmayı hedeflediğinden tüketici profilinin bilinçli ve alım gücü yüksek kişilerden oluşması gerekliliği düşünülmüştür. Araştırmadan elde edilen veriler E-views (Econometric Views) istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Örneklem grubunun demografik özellikleri frekans tabloları halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin yüzde ve frekans dağılımları alınmış, örneklem grubunun demografik özellikleri ile veri toplama aracında yer alan sorulara verdikleri yanıtlar arasında istatistiksel açıdananlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için, crosstab (çapraz tablolar) iledeğişkenler arasındaki ilişki durumu analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda ulaşılan verilere göre annelerin bebek giysilerine uygulanan ve kullanım kolaylığı yaratan bitim işlemlerini tercih ettikleri, bebek giysilerinin organik olmasını talep etmelerine rağmen, organik ürünleri ve sertifikalarını tanımadıkları, doğal ham maddelerden oluşan tekstil ürünleri kullanmayı beklenen oranda önemsemedikleri ve giysilere uygulanan boya, baskı ve kullanılan zararlı kimyasallar konularında yeterli bilgi birikimi ve farkındalığa sahip olmadıkları görülmüştür.0-2 yaş bebek annelerin, organiklik, ökotex belgesi ve sertifikasyon işlemleri, tekstilde kullanılan zararlı kimyasallar, bitim işlemlerinin gerekliliği ve önemi gibi konularda bilinç düzeyini arttırmak için devlet kurumları, dernekler, topluluklar ve diğer gönüllü kuruluşların iş birliği içerisinde çalışmaları konusunda öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler; bebek giysileri, organik tekstil, ekolojik tekstil, fonksiyonel bitim işlemleri
Özet (Çeviri)
From the begining of the human life people used clothes to protect themselves from nature, but later on clothing has gained a meaning of behaviour which they used it to express themselves in the society.When the history of clothing is studied, it may easily be seen that it was not only important for adults, it was important for the children too. The importance of clothing may be seen from some paintings of the famous painters.As it?s said before; as similiar with the adults for children, clothing is a kind of way for expressing themselves. Choosing their clothes according to their characters is extremely important for their physicological and sociological growth. This can be only possible when they become at a certain age. Before that age for instance at the ages between zero and two babies don?t have the ability of choosing their own clothes, for this reason their mothers make the preference and purchase.The years between zero and two are the most important years in babies growing up period. Most of the differences occurs in these years, for example the baby gains walking ability from laying position, because of all these changes, range of garment types spreads more than the other years. At this point the bigger responsibility belongs to the babies clothing producers. Producers have to carry out a great and realistic market analysis. Knowing and understanding the mothers demand on their babies clothes is extremely important for the manufacturers inside the sector. This study is prepared to understand the mothers demand on their zero and two year old babies clothing and to be a source for the further studies on similar subjects. We hope that this study will be agood source for the babies clothing sector as a kind of market search as well. Keywords; babies clothing, organic textile, ecological textile, textile finishing processes During the research, at the data collection period some questions are asked to the 0-2 year old baby owned mothers about whether they give importance to their babies clothes external properties like its model, its colour, its printings...etc., or they give importance to being stain proofness, anticrease, quick dry, functionality, ergonomy..etc. or they give importance to being antibacterial, produced from natural fibers, famous branded, at reachable price... etc.This research has done in the capital city Ankara. In order to reach the sample group easily, the volunteers is chosen from the children?s hospitals and preschools in Çankaya. The sample group is composed of 250 volunteer mothers who are chosen randomly.The results are generalised to the mothers who live in the town Çankaya, in Ankara. The research universe is composed of the 0-2 year old baby owned mothers in town Çankaya in Ankara. The data giver volunteers are choosen from Çankaya because the people who live in this town are more educated and their purchasing behaviour is more than the other towns. This research is trying to determine a consumer behaviour so that the people in Çankaya town are thought as more conscious and have more purchasing frequency.The data collected from the research is analysed by a statistical package programme called E-views. The demographic features of the sample group is given by frequency tables. For the results of the research, the percentage and frequency distributions of the data are obtained and in order to find out whether there is a statistical relationship between the demographic features of the sample group and the other questions by cross tables.At the end of the study, it is determined that mothers prefer finishing operations which provide easy usage. Even they prefer their babies clothes organic, they haven?t got enough information about organic textile certificates and ökotex certificate. The mothers don?t give enough attention to buying garments produced by natural fibres. And finally it is determined that the mothers don?t have enough knowledge about harmful prints and dyes.Some suggestions are proposed to raise the consciousness level of 0-2 year old baby owner mothers about organic textile, ökotex certificate and certification in garments, the necessity of finishing operations, harmful chemicals in textile. The awareness about all these topics may be provided by the co-operation with legal agents, social associations, consumer unions.