Oyun temelli öğrenmenin beşinci sınıf öğrencilerinin fen akademik başarıları, fene karşı tutumları ve bilgi kalıcılığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effectiveness of the game based learning on fifth-grade students' achievement, retention of knowledge and attitude toward science
  1. Tez No: 486014
  2. Yazar: ELİF ÖZNUR TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; beşinci sınıf öğrencilerinin canlılar konusunu kavramalarını sağlamak, bilgilerinin kalıcılığını ölçmek ve fene karşı tutumlarına olan etkisini araştırmaktır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel bir çalışma olup, bir devlet ortaokulun da 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitim gören beşinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu toplam 79 öğrenciden (deney: n = 40, 18 kız ve 22 erkek; kontrol: n = 39, 17 kız ve 22 erkek) oluşmuştur.. Kontrol grubundaki öğrenciler ile dersler müfredatta öngörülen öğretim yöntemi ile işlenirken, deney grubunda oyun temelli öğrenme tekniği uygulanmıştır. Her iki grupta da öğretim araştırmacı tarafından yerine getirilmiş ve uygulama haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 3 hafta sürmüştür. Araştırmanın verileri, Fen Önbilgi Testi (FÖT), Canlılar Başarı Testi (CBT) ve Fen Tutum Testi (FTT) ile toplanmıştır. Deney ve kontrol grubuna her üç test de öntest olarak uygulanırken, uygulama sonrası CBT, hem sontest hem de kalıcılık testi olarak uygulanırken, FTT son test olarak uygulanmıştır. İki sürekli bağımlı değişken (CBT ve FTT) ile ilgili araştırmanın hipotezleri (null hipotezleri), SPSS 10.0 programı kullanılarak ilişkisiz örnekler t-testi ve ilişkili örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Analiz öncesi, parametrik hipotez testlerinden olan t-testinin normallik varsayımı, Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Normallik varsayımına ek olarak, varyans-kovaryans matrislerinin homojenliği varsayımı, Box M testi ile test edilmiş ve test sonuçları bu varsayımın sağlanamadığını göstermiştir. Bu varsayım sağlanamadığı için, MANCOVA sonuçları, daha sağlam bir test olan Pillai Trace testi kapsamında yorumlanmıştır. İşlem öncesi FÖT, CBT ve FTT çalışma grubuna öntest olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları ile kız ve erkek öğrencilerin FÖT, CBT ve FTT öntest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ilişkisi örneklem t-testi ile test edilmiştir. T-testi sonuçları, deney, kontrol, kız ve erkek öğrenci gruplarının her üç testin öntest ortalamaları bakımından denk olduğuna işaret etmiştir. Deney ve kontrol grupları, öntest puanları bakımından denk oldukları için sontest ve kalıcılık testi ortalamaları ilişkisiz örneklem t testi ve Pillai Trace testi ile karşılaştırılmıştır. Bu testler sonucunda, deney ve kontrol gruplarının CBT sontest, FTT sontest ve CBT kalıcılık testi ortalamaları arasında anlamlı bir farkın var olduğu belirlenip null hipotezleri reddedilmiştir. Her uygulamada deney grubunun ortalaması kontrol grubunun ortalamasından daha büyüktür. Bu yüzden oyun temelli fen öğretiminin etkili olduğu söylenebilir. ANCOVA sonuçları, cinsiyet için bu ortalamalar arasında anlamlı bir farkın olmadığını göstermiştir. Bu sonuca göre, cinsiyet farkının fen başarısı, fene karşı tutum ve bilgi kalıcılığı üzerinde etkili olmadığı söylenebilir. Oyun temelli fen öğretiminin öğrencinin akademik başarısında ve fene karşı tutumu üzerinde olumlu etkisi olduğu bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the influence of fifth-grade students on the concept of living things, the persistence of knowledge, and attitudes towards play with game-based learning techniques. The study was an experimental study with a pretest-posttest control group and was conducted with fifth grade students who were educated in the 2016-2017 Education Year at a secondary school. The study group consisted of 79 students (experiment: n = 40, 18 girls and 22 males, control: n = 39, 17 girls and 22 males). While the students in the control group and the lessons were taught by traditional teaching method, they were applied with game-based learning technique in experimental group. Instruction in both groups was carried out by the researcher and the application lasted 3 weeks, 4 hours per week. The data of the study were collected by the Science Preliminary Test (FÖT), the Living Success Test (CBT) and the Science Attitude Test (FTT). While all three tests were used as pretest for the experiment and control group, CBT after application was applied as both posttest and persistence test and FTT was applied as final test. The hypotheses (null hypotheses) of the study on two continuous dependent variables (CBT and FTT) were analyzed by unpaired samples t-test and associated sample t-test using the SPSS 10.0 program. Before the analysis, the normality hypothesis of the t-test, one of the parametric hypothesis tests, was tested with the Kolmogorov-Smirnov test and the Shapiro-Wilk test. In addition to the normality hypothesis, the assumption of homogeneity of the variance-covariance matrices was tested with the Box M test and the test results showed that this assumption could not be satisfied. Since this assumption has not been achieved, the results of MANCOVA have been interpreted in the context of the Pillai Trace test, a more robust test. Before the procedure, FTT, CBT and FTT were applied as pretest to the study group. The relationship between test and control groups and whether there was a significant difference between FTT, CBT and FTT pretest scores of female and male students was tested by sample t-test. The results of the test, test, control, Pointed out that it is equivalent in terms of. Since the experimental and control groups were equivalent in terms of pretest scores, the posttest and retention test averages were compared with unrelated sample t test and Pillai Trace test. As a result of these tests, the null hypotheses were rejected by determining that the experimental and control groups had significant difference between CBT posttest, FTT posttest and CBT retention test averages. In each application, the average of the experimental group is greater than the average of the control group. Therefore, it can be said that game-based science teaching is effective. ANCOVA results have shown that there is no significant difference between these averages for gender. According to this result, it can be said that the gender difference has no effect on science achievement, attitude toward knowledge and persistence of knowledge. It has come to the conclusion that game-based science teaching has a positive effect on the academic success of the student and on the attitude towards play.