İstanbul ili Kartal ilçesinde yaşayan adölesanların beslenme davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Research on the factors effecting nutritional behaviors of adolescents living in the province of Kartal in İstanbul
  1. Tez No: 486013
  2. Yazar: MEDİHA BAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, İstanbul ili Kartal ilçesindeki adölesanların beslenme davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çeşitli kaynaklar taranarak birinci bölümü sosyo-demografik bilgileri içeren 10 sorudan oluşan ve ikinci bölümü beslenme davranışlarını içeren 18 soru dahil toplam 28 sorudan oluşan veri toplama aracı hazırlanmıştır. Konu ile ilgili araştırmaları olan akademisyenlerin ve uzmanların görüşleri alınarak hazırlanan veri toplama aracı 14-19 yaş arasındaki 215 erkek ve 169 kız olmak üzere toplam 384 adölesana dağıtılıp eksiksiz doldurmaları sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket 15 programında ki-kare (X2) testi ile değerlendirilmiştir. Adölesanların % 66.1'i normal ağırlıkta % 15.3'ü ise fazla kilolu ve obezdir. Annelerin % 39.8'i ilkokul, babaların % 28.4'ü ise lise mezunudur. Bu çalışmada adölesanlardaki BKİ'ne göre diyet yapma durumları; aile maddi durumlarına göre iyi beslendiğini düşünme durumları; vücut ağırlıklarını değerlendirme durumuna göre diyet yapmayı deneme davranışlarının dağılımları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca adölesanların BKİ'ne göre ailesiyle beraber tükettikleri öğün sayısı, öğün atlama davranışları; vücut ağırlıklarını değerlendirme durumlarına göre ağırlık kaybı için uygun olmayan diyetler yapma durumları; anne ve baba eğitim durumuna göre diyet yapmayı deneme, beslenme davranışları ve inanışları da farklıdır. Beslenme davranışlarını ve alışkanlıklarını etkileyen etmenlerin belirlenmesi sağlıksız beslenme gibi durumların temelinde yatan nedenleri ortaya koymaya yardımcı olacak ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacak etkili ve güvenilir bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır. Sağlıklı yetişkinlerden oluşan bir toplum için yeterli ve dengeli beslenme eğitiminin okullarda verilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the factors affecting nutritional behavior of adolescents in Kartal district of Istanbul province. Various sources were searched and a data collection tool consisting of 10 questions consisting of first section socio-demographic information and the second part is data collection tool consisting of 18 questions including nutritional behavior was prepared. The second part is data collection tool consisting of 28 questions including nutritional behavior. The data collection tool, which was prepared by taking the opinions of academicians and experts who are researching on the subject, was distributed to 384 adolescents (215 males and 169 females between 14-19 years old) and complete filling was provided. The obtained data were evaluated by the chi-square (X2) test in SPSS package 15 program. 66.1% of adolescents are overweight and 15.3% are overweight and obese. 39.8% of the mothers elementary school, while 28.4% of the fathers are high school graduates. In this study, adolescents with dietary patterns according to BMI, situations where they think that they are well fed according to their financial situation, the differences between the distribution of dieting behavior according to the evaluation of body weights were statistically significant. In addition, the number of meals consumed by the adolescents according to the BMI with their families, skipping meals, making inappropriate diets for weight loss according to the evaluation of body weights, try dieting according to parents educational status and nutrition behaviors and beliefs are also different. Determining the factors that influence nutritional behavior and habits will help to elucidate the underlying causes of unhealthy nutrition and provide an effective and reliable environment for healthy nutrition. Adequate and balanced nutrition education for a healthy adult population should be provided to schools.