6+1 analitik yazma ve değerlendirme modelinin sınıf öğretmenliği öğrencilerinin yazılı anlatım becerisi ve öz yeterliği ile yazma kaygısına etkisi
The impact of 6 + 1 analytical writing and evaluation model on written expression skills and self-efficacy and writing anxiety in primary school teacher students
- Tez No: 486023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modeli ile öğretimin sınıf öğretmeni adaylarının yazılı anlatım becerilerine, yazılı anlatım öz yeterlik inançları ve yazma kaygısına etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 2015-2016 öğretim yılı bahar yarıyılında Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı ikinci sınıfta öğrenim gören 25'i deney grubu, 24'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 49 sınıf öğretmeni adayından oluşmaktadır. Verilerin toplanması, analizi ve yorumlanmasında ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde, deney grubuna 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modeli öğretimi uygulanırken; kontrol grubu normal öğretim sürecine devam etmiştir. Çalışma, deney grubunda yedi hafta boyunca toplam yirmi bir ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin, yazılı anlatım becerilerine ve yazılı anlatım öz yeterliklerine ilişkin deney grubu lehine; yazma kaygılarına ilişkin kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the impact of teaching through the 6 + 1 Analytical Writing and Evaluation Model on written expression skills, written expression self-efficacy beliefs and writing anxiety of primary school teacher candidates. The study group consists of a total of 49 (25 in the experimental group and 24 in the control group) sophomore primary school teacher candidates enrolled in Bozok University Faculty of Education Basic Education Department Primary School Teacher Education Department during the spring semester of the 2015-2016 academic year. An experimental design with pre-test-post-test control group was used in the collection, analysis and interpretation of the data. In the implementation process of the research, the 6 + 1 Analytical Writing and Evaluation Model teaching was applied to the experimental group while the control group continued to the normal teaching process. The study was conducted with the experimental group in a total of twenty-one lesson hours for seven weeks. As a result of the study, comparing the students in experimental and control groups, a statistically significant difference was found in favor of the experimental group regarding their written expression skills and written expression self-efficacy in contrast to the statistically significant difference in favor of the control group regarding their writing anxiety.