Fizik öğretmenlerinin kuvvet ve hareket konusunda animasyon & simülasyon-TPAB düzeyleri: Sınıf içi bütüncül çoklu durum çalışması
Physics teachers' animation & simulation-TPACK levels on force and motion: İn-class holistic multiple case study
  1. Tez No: 486024
  2. Yazar: MERVE LÜTFİYE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Araştırmanın temel amacı, fizik öğretim programı ile bütünleşik olarak hazırlanan animasyon ve simülasyonların[A&S], hizmet-içi eğitim[HİE] aracılığı ile öğretim sürecine entegre edilmesini sağlayarak, öğretmenlerin fizik öğretiminde A&S kullanma bağlamında TPAB düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 9. sınıf Kuvvet ve Hareket ünitesinde yer alan kazanımlarla uyumlu A&S'lar geliştirilmiştir. Geliştirilen A&S'ların sınıf içerisine başarılı bir şekilde entegrasyonunu sağlamak amacı ile HİE'ler düzenlenmiştir. HİE'e katılan 26 fizik öğretmeninden dördü, ölçüt örneklem yöntemiyle Kuvvet ve Hareket ünitesi süresince sınıf içerisinde gözlemlenip, görüşlerinin alınması amacı ile seçilmiştir. Bütüncül çoklu durum çalışması olarak tasarlanan araştırmada, gözlem, görüşme, gözlemci notları, video ve ses kayıtları aracılığıyla toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz aşamasında her bir araştırma sorusu için ayrı temalar belirlenerek MAXQDA programıyla kodlama yapılmıştır. Ayrıca gözlem verilerinin analizinde“Teknoloji Entegrasyonu Temelli TPAB Gözlem Rubriği”(Hofer, Grandgenett, Harris ve Swan, 2011) Türkçe'ye tercüme edilerek kullanılmıştır. Kuvvet ve Hareket ünitesine yönelik alan bilgilerinin belirlenmesinde ise Kuvvet Kavram Envanteri ile Temel Mekanik Bilgi Testi'nden oluşturulan teste verilen cevaplar“Değerlendirme Rubriği”(Timur, 2011) ile değerlendirilmiştir. Tüm verilerden elde edilen sonuçlar çerçevesinde katılımcılardan, teknoloji ile öğretim tecrübesine sahip, mesleki yıl kıdemi az (15yıl-18yıl) olanların A&S TPAB'lerinin yeterli; teknoloji ile öğretim tecrübesi az, mesleki yıl kıdemi fazla (22yıl-31yıl) olanların ise A&S-TPAB'lerinin yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların her birinin teknoloji entegrasyonuna yönelik HİE ihtiyacı içerisinde oldukları ve araştırma kapsamında verilen HİE'i genel olarak ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte buldukları belirlenmiştir. Son olarak alan bilgisi testinden almış oldukları puan sıralamalarının A&S-TPAB yeterlikleri düzeyleriyle paralellik gösterdiği ve iki öğretmenin kavram yanılgısına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of study is to examine TPACK levels in context of using animation and simulations[A&S] in physics teaching of teachers by providing integration of A&S integrated with physics curriculum into teaching process through professional development[PD]. Therefore, A&S have been developed in line with learning outcome in 9th class Force&Motion. PDs have been organized for successfully integrating developed A&S into classroom. Four of 26 physics teachers participated in PD were selected through criterion sampling for observing within class and taking their views. In this holistic multiple case study, data gathered through observation, interview, observer-notes, video&voice recordings were analyzed by descriptive analysis. Separate themes were determined for each research question and coding was done with MAXQDA. In analysis of observational data,“TPACK-Based Technology Integration Observation Rubric”(Hofer et al., 2011) was translated into Turkish and used. In determination of content knowledge on Force&Motion, answers given to test created from Force Concept Inventory and Basic Mechanical Knowledge Test were evaluated with“Evaluation Rubric”(Timur, 2011). According to obtained from all-data, it is concluded A&S-TPACK of participants with experience of teaching with technology and have less professional seniority(15years-18years) are sufficient. However, A&S-TPACK of participants without experience of teaching with technology and have high professional seniority(22years-31years) are inadequate. It was also determined each participant was in need of PD for technology integration and PD within scope of research was found to meet needs in general. Finally, it was found scores of content knowledge test were in parallel with A&S-TPACK competencies, and two teachers had misconceptions.