6+1 Analitik yazma ve değerlendirme modelinin 5. sınıf öğrencilerinin hikâye edici metin yazma becerilerini geliştirmeye etkisi
The Effect of 6+1 analytic writing and evaluatine model on enhancing 5th grade students narrative writing skills
- Tez No: 206907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada, öğretimi ve değerlendirmeyi birleştiren 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Modelinin öğrencilerin hikâye edici metin yazma ve yazdıkları metni değerlendirme becerilerinin geliştirilmesinde etkili olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2005?2006 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot okul olarak belirlenen, Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan Hacı Mustafa Tarman İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Hacı Mustafa Tarman İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri arasında yapılan öntest sonucunda, hikâye edici metin yazma becerileri açısından aralarında manidar bir fark bulunmayan iki şube, deney ve kontrol grubu olmak üzere örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Veri elde etmek amacıyla ?6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği? ve ?Kendini Değerlendirme Ölçeği?, elde edilen verilerin analizi için ise, yüzde (%), frekans (f), bağımlı ve bağımsız gruplar için t testi ve pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. iii Araştırma sonucunda: 1. Deney grubunda bulunan öğrencilerin yazdıkları hikâye edici metinlerden aldıkları sontest toplam puan ortalamaları ile, kontrol grubunda bulunan öğrencilerin yazdıkları hikâye edici metinlerden aldıkları sontest toplam puan ortalamaları kıyaslandığında, deney grubunda bulunan öğrencilerin hikâye edici metin yazma becerilerinin manidar düzeyde geliştiği görülmüştür. Deney grubunda bulunan öğrencilerin yazdıkları hikâye edici metinlerde fikirler, organizasyon, kelime seçimi, cümle akıcılığı, imla ve sunum özellikleriyle, kontrol grubunda bulunan öğrencilerin yazdıkları hikâye edici metinlerde yine aynı özelliklerden aldıkları sontest puanları arasında deney grubu lehine manidar bir fark görülürken üslup özelliğiyle ilgili manidar bir fark görülmemiştir. 2. Deney grubu öğrencilerinin yazdıkları hikâye edici metinlerden aldıkları öntest toplam puan ortalamaları ile, sontest toplam puan ortalamaları arasında manidar bir fark görülmüştür. Aynı zamanda kontrol grubu öğrencilerinin de yazdıkları hikâye edici metinlerden aldıkları öntest toplam puan ortalamaları ile, sontest toplam puan ortalamaları arasında manidar bir fark görülmüştür. 3. Deney grubu öğrencilerinin fikirler, organizasyon, üslup, kelime seçimi, cümle akıcılığı, imla ve sunum özellikleri ile ilgili olarak öntestten aldıkları puanlar ile ilgili özelliklere yönelik eğitim aldıktan hemen sonraki puanları arasında manidar bir fark tespit edilmiştir. 4. Deney grubu öğrencilerinin fikirler, üslup, cümle akıcılığı ve imla özellikleri ile ilgili olarak eğitim aldıktan sonraki puanları ile sontestten aldıkları puanlar arasında manidar bir fark olduğu görülürken, organizasyon, kelime seçimi ve sunum özellikleriyle ilgili olarak eğitim aldıktan sonraki puanları ile sontestten aldıkları puanlar arasında manidar bir fark olmadığı tespit edilmiştir. 5. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin yazdıkları hikâye edici metinlerden aldıkları kendi değerlendirme puanları ile uzmanlar tarafından verilen puanlar arasındaki ilişki incelendiğinde öğrencilerin yazılı ürünlerine kendilerinin verdiği puanlar ile uzmanların bu yazılı ürünlere verdiği puanlar arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine whether 6+1 Analytic Writing and Scoring Model that combines teaching and scoring is effective on enhancing students? narrative writing skills and evaluating their own papers. The population of this study is comprised by the 5th grade students of Hacı Mustafa Tarman Elementary School, located in Keçiören, Ankara, chosen as a pilot study school by Ministry of National Education during 2006-2007 spring semester. According to the pre-test results applied to 5th grade students of Hacı Mustafa Tarman Elementary School, two classes which have no significant differences in terms of narrative writing skills were determined as experimental and control groups. In order to obtain data, `6+1 Analytic Scoring Guide? and `Self Assessment Scale?; to analyze the obtained data, percentage (%), frequency, t-test, pearson moment multiplication, and correlation for both dependent and independent groups were used. Used level of significance was 0.5 in this study. As a result of research: 1. When the average of post-test total scores gained by experimental group students from narrative texts were compared with the average of post-test total scores gained by control group, it was seen that narrative writing skills of the students in experimental group have been enhanced significantly. v While a significant difference was seen in ideas, organization, word choice, sentence fluency, conventions and presentation between narrative texts of experimental group and control group, no significant difference was seen in voice. 2. A significant difference was seen between the average of pre-test total scores and the average of post-test total scores of experimental group students taken from narrative texts. At the same time a significant difference was seen between pretest total scores and post-test scores of control group students taken from narrative texts. 3. A significant difference was determined between pre-test scores and test scores applied just after training on ideas, organization, voice, word choice, sentence fluency, conventions and presentation. 4. While a significant difference was seen between post-test and test scores applied just after the training on ideas, voice, sentence fluency and conventions, no difference was seen between post-test scores and test scores applied just after training on organization, word choice and presentation. 5. It is determined that there is no significant relation between students? self assessments scores and the scores given by experts when the self-assessment scores and experts? scores were examined.