Academic optimism and psychological well-being as predictors of Turkish EFL teachers' sense of self-efficacy
İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlilik algılarını yordayıcı olarak akademik iyimserlik ve psikolojik iyi oluş
- Tez No: 736624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin akademik iyimserlik ve psikolojik iyi oluş seviyelerinin onların öz-yeterlilik duygusunun yordayıcıları olup olmadığını görmektir. Bu amaca ulaşmak için de nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Ayrıca korelasyonel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri Psikolojik İyi Oluş, Akademik İyimserlik ve Öğretmen Öz-yeterlilik Ölçeği olmak üzere üç ölçekten oluşan google formları aracılığıyla toplanmış ve ölçekler Hakkari ilinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 272 İngilizce Öğretimi öğretmeni tarafından doldurulmuştur. Verileri incelemek için SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı değerlendirilmiş ve üç değişken arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. İlgili değişkenleri incelemek için Çoklu Doğrusal Regresyon kullanılmış ve öğretmen öz-yeterlilik değişkenindeki herhangi bir değişikliğin %39,4'ünün psikolojik iyi oluş ve akademik iyimserlik değişkenleri ile lineer regresyon yoluyla açıklanabileceği gösterilmiştir. Ayrıca akademik iyimserlik ve psikolojik iyi oluşun öz yeterlilik seviyelerinin önemli yordayıcıları olup olmadığını belirlemek ve değişkenlerin doğrudan ve dolaylı etkilerini keşfetmek için yol analizi kullanılmıştır. Yol analizinin sonuçları, akademik iyimserliğin İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlilik düzeylerini yordayabileceğini ancak psikolojik iyi oluşun anlamlı bir yordayıcı olmadığını ortaya koydu. Ayrıca, psikolojik iyi oluşun akademik iyimserlik yoluyla EFL öğretmenlerinin öz-yeterlilik duygularını dolaylı olarak etkilediği bulunmuştur bu da akademik iyimserliğin tam aracı bir değişken olduğunu göstermektedir. ANOVA ve t-testleri ile cinsiyet, yaş, kıdem ve okul türü değişkenlerine ilişkin analiz, erkek İngilizce öğretmenlerinin psikolojik iyi oluş, öz yeterlilik ve akademik iyimserlik düzeylerinin kadın öğretmenlerden anlamlı olarak daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Yaş grupları için tespit edilen tek fark, başkalarıyla olumlu ilişki alt boyutunda algılanmasında olmuştur. Bu alt boyutta 29 yaş ve altı katılımcılardan, 30 yaş ve üstü katılımcılara göre daha yüksek skorlar elde edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada deneyim belirleyici bir faktör olarak bulunmamıştır. Bulgular, ankette kullanılan ölçek ve alt boyutlarda kurum türüne göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Farkın kaynağı olan gruplar TUKEY testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to look at the academic optimism and psychological well-being of English language instructors to see if these are predictors of self-efficacy. A quantitative research model was used to achieve this goal. Additionally, a correlational screening model was utilized. The research data was collected through google forms which consisted of three scales including Psychological Well-being, Academic Optimism, and Teacher Self-efficacy Scale and the scales were filled out by 272 EFL teachers working at primary, secondary, and high schools in Hakkari. SPSS and the AMOS were used to examine the data. To assess the relationships between variables, the Pearson product-moment correlation coefficient was evaluated and it was found that there was a meaningful and positive relationship between the three variables, Multiple Linear Regression was used to examine relevant variables and it was shown that 39.4% of the variability in the teacher self-efficacy variable can be explained by the variables of psychological well-being and academic optimism through linear regression, and path analysis was utilized to ascertain whether academic optimism and psychological well-being were significant predictors of self-efficacy and to discover direct and indirect effects of variables. The results of the path analysis revealed that academic optimism could predict the self-efficacy levels of English teachers, but psychological well-being was not a significant predictor. Moreover, it was found that psychological well-being affects EFL teachers' sense of self-efficacy indirectly through academic optimism, which demonstrates that academic optimism is a full mediator variable. The analysis concerning gender, age, seniority and school type variables by ANOVA and t-tests also revealed that male EFL teachers' levels of PWB, TSE, and AO were significantly higher than females. For the age groups, the only difference detected was in the perception of the positive relationship with others sub-dimension. Participants aged 29 and under had a higher score compared to participants aged 30 and over. Additionally, experience was not found to be a determining factor in this study. The findings showed a statistically significant difference in terms of the type of institution in the scales and sub-dimensions used in the survey. The groups that are the source of the difference were determined by the TUKEY test.