Fen bilgisi öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgi düzeyleri
Pre-service science teachers' knowledge levels about laboratory safety
  1. Tez No: 486034
  2. Yazar: MERVE ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, laboratuvar güvenliği konusunda 3.ve 4.sınıf Fen Bilgisi öğretmen adaylarının bilgi düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Bu araştırmada öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgi düzeylerini tespit etmek üzere tarama modeli, 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgilerini karşılaştırmak üzere ise nedensel karşılaştırma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Laboratuvar Güvenliği Bilgi Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu form çoktan seçmeli, boşluk doldurma ve açık uçlu tipte soruların yer aldığı üç kısımdan oluşmaktadır. Çoktan seçmeli test maddelerinin kapsam geçerliğini ve güvenirliğini belirlemek, madde analizini yapmak ve açık uçlu sorularda anlaşılmayan kısımları saptamak amacıyla Laboratuvar Güvenliği Bilgi Formu hakkında uzman görüşü alınarak 2015-2016 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İç Anadolu bölgesindeki bir üniversitede okumakta olan 80 4.sınıf Fen Bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Güvenirlik katsayısı 0,71 olarak bulunmuştur. Laboratuvar Güvenliği Bilgi Formu gerekli düzenlemeler yapılarak daha sonra 2015-2016 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İç Anadolu bölgesindeki iki farklı üniversitede öğrenim gören 226 3.ve 4.sıınıf Fen Bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Laboratuvar Güvenliği Bilgi Formunda yer alan çoktan seçmeli ve boşluk doldurma tipindeki her bir soruya verilen yanıtlar için frekans (f) ve yüzde (%) hesaplanmış, 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgilerini karşılaştırmak üzere bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Fen Bilgisi öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgilerinin yetersiz olduğu görülmüştür. Ayrıca 3. ve 4. sınıf Fen Bilgisi öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkındaki bilgileri arasında anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları literatürdeki diğer araştırmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve bu alanda yapılabilecek yeni araştırmalar ve öğretmen adaylarının laboratuvar güvenliği hakkında bilgilerinin artırılması için yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine and compare knowledge levels of 3rd and 4th grade preservice teachers about laboratory safety subject. In this research, Survey research was used to investigate what preservice teachers know about laboratory safety; causal-comparative research was used to compare 3rd and 4th grade preservice science teachers' knowledge about laboratory safety. Laboratory Safety Questionnaire was used to gather data in this research. This questionnaire was composed of three parts including three types of questions: multiple choice, fill in the blanks and open-ended questions. In order to identify content validity and the reliability of the multiple choice types of questions and to identify the parts that are not understood in the open-ended questions the questionnaire was administered to 80 fourth grade preservice science teachers who were enrolled at a university located in the Central Anatolia Region in 2015-2016 academic year by taking expert opinion about Laboratory Safety Questionnaire. Reliabilty coefficient was found as 0.71.Necessary arrangements were made in this Laboratory Safety Questionnaire. After that it was implemented to a total of 226 third and fourth grade preservice science teachers who were enrolled at two different universities located in Central Anatolia Region. The frequency and percentages of the participants' responses were calculated for each multiple choice and fill in the blank questions in this Laboratory Safety Questionnaire. Independent samples t-test was generated to compare 3rd and 4th grade preservice teachers' knowledge about laboratory safety. The results of the study indicate that preservice science teachers' knowledge about laboratory safety was insufficient. Additionally, there wasn't any significant difference between third and fourth grade preservice science teachers in terms of their knowledge about laboratory safety. The findings of this research were compared with other studies in literature and some suggestions were made for preservice science teachers to enhance information about laboratory safety.