Lisanslı kulüp sporcusu ortaöğretim öğrencilerinin bazı spor branşlarına göre sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of social skills level of high school students who are licenced club players according to some sport branches
- Tez No: 486037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise düzeyinde öğrenim gören ve farklı branşlarda lisanslı olarak spor yapan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve aralarında ne gibi farklılıklar olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Evrenini 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde öğrenim gören, lisanslı spor yapan lise öğrencileri, örneklemini ise farklı okullarda öğrenim gören, futbol, voleybol, taekwondo, güreş ve badminton sporlarından birini lisanslı olarak yapan 77'si kız, 158'i erkek olmak üzere toplam 235 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Sosyal beceri ile ilgili veriler Riggio (1986) tarafından geliştirilen ve Yüksel (1998) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sosyal Beceri Envanteri”ile toplanarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Sosyal Beceri Envanterinden elde edilen veriler SPSS 15,0 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Normal dağılım gösteren parametrik veriler için T-testi, One Way Anova Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, lisanslı spor yapan sporcu lise öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından da karşılaştırıldığı bu çalışmada, kullanılan ölçeğin bazı alt ölçeklerinden anne-baba eğitim seviyesi, aile gelir durumu yüksek ve yaşı büyük olan öğrencilerin daha yüksek puanlar aldıkları görülmüştür. Branşlar arasında badmintoncu öğrenciler ile güreşçi öğrencilerin,“duyuşsal anlatımcılık”alt ölçeğinde aldıkları puanlarda badmintoncu öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Cinsiyetler arasında ise,“duyuşsal anlatımcılık”alt ölçeğinde kızların,“duyuşsal kontrol”alt ölçeğinde ise erkeklerin daha yüksek puan aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the social ability levels of students who are at high school level and play sport with license under various branches in terms of different variables and to reveal the differences. Survey model is the method of the research. Population of the research is licensed sport player high school students in Ankara at 2014-2015 education season. Sample consists of 235 high school students, of which 77 are female and 158 are male and who are from different schools, play one of the sports football, volleyball, taekwondo, wrestling and badminton with license. Data regarding social ability were collected with a“Personal Data Form”prepared by the author in accordance with“Social Skills Inventory”improved by Riggio (1986) and translated into Turkish by Yüksel (1998). Data collected with Social Skills Inventory was analyzed using SPSS 15.0 software. For the parametric data showing normal distribution, T-Test and One Way Anova tests were used. In conclusion, as a research that examine the social ability levels of students who are at high school level and play sport with license in terms of different variables, it was observed that students with high level parent education, high level family income and older students, as sub-scales of used scale, got higher scores. In terms of sports branches, between badminton and wrestling player students, according to the“emotional expressivity”subscale scores, a significant difference was observed on behalf of badminton player students. As for the gender, it was understood that female students got higher scores according to the“emotional expressivity”subscale, while male students got higher scores according to the“emotional control”subscale.