Basketbol oynayan 10-14 yaş erkek çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin akademik başarı ile ilişkisi
The relationship between the physical activity levels and academic success of 10-14 years old boys playing basketball
- Tez No: 937558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı basketbol oynayan 10-14 yaş erkek çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin akademik başarı ile ilişkisini incelemektir. Araştırmaya Malatya ilinde ikamet eden 2023-2024 okul sporları basketbol küçük ve yıldız erkekler il birinciliği turnuvasına katılan 5,6,7,8. sınıfta öğrenim gören 126 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik bilgileri ve yıl sonu başarı puanları için kişisel bilgi formu ve fiziksel aktivite düzeylerinin tespit edilmesinde Crocker ve diğerleri (1997) tarafından geliştirilen, türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışmaları Tanır (2013) tarafından yapılan Çocuklar için Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 24,0 istatistiksel veri analiz programı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik, eğitim durumu, sporculuk geçmişi, ebeveynlerine ilişkin özelliklerinin dağılımı ile fiziksel aktivite düzeyini belirlemek amacıyla frekans (f) ve yüzde (%) analizi yapılmıştır. Araştırma verilerinin iç tutarlılık durumunu belirlemek amacıyla Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Öğrencilerin okul türüne göre yıl sonu not ortalamalarının dağılım durumunu tespit etmek amacıyla Crosstab ve Ki-kare analizi yapılmıştır. Öğrencilerin özelliklerine göre fiziksel aktivite düzeylerinde farklılaşma düzeyini tespit etmek amacıyla t Testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Anlamlılık analizlerinde p=0,05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonucunda katılım gösteren öğrencilerin; yaş, sınıf düzeyi, öğrencilerin babasının ve annesinin eğitim durumu demografik bilgileri ile fiziksel aktivite düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamakta (p>0,05) iken; öğrencilerin okul türü ile yıl sonu not ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (X2=0,000). Öğrencilerin okul türü ile fiziksel aktivite düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (X2=0,031). Öğrencilerin yıl sonu not ortalaması ile fiziksel aktivite düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (X2=0,000).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research: to examine the relationship between physical activity levels and academic achievement of 10-14 year old boys who play basketball. 126 male students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of middle school who participated in the 2023-2024 school sports basketball junior and star boys provincial championship tournament residing in Malatya province participated in the study voluntarily. A personal information form was used to determine the demographic information and year-end success scores of the students participating in the study, and the Physical Activity Scale for Children, developed by Crocker et al (1997) and whose Turkish validity and reliability studies were conducted by Tanır (2013). The analysis of the research data was performed with the SPSS 24.0 statistical data analysis program. Frequency (f) and percentage (%) analysis were performed to determine the demographic, educational status, sports history, distribution of characteristics related to parents and physical activity level of the students participating in the research. In order to determine the internal consistency status of the research data, Cronbach Alpha coefficient was calculated. Crosstab and Chi-square analysis were performed in order to determine the distribution status of students' end-of-year grade point averages according to the type of school. In order to determine the level of differentiation in physical activity levels according to the characteristics of the students, t Test and ANOVA test were applied. In the significance analysis, p=0.05 was taken as. As a result of the research, there is no statistically significant difference between the age, grade level, educational status of the students' father and mother, demographic information and physical activity level Deci-Decently of the participating students (p>0.05), while there is a statistically significant difference between the type of school and the end-of-year grade point averages of the students (X2=0.000). There is a statistically significant difference between the type of school and the level of physical activity of students (X2=0.031). There is a statistically significant difference between the students' end-of-year grade Deciency average and physical activity level (X2=0.000).