İlköğretim düzeyindeki kitaplarda yer alan metinlerin değer öğretimi yaklaşımlarına göre incelenmesi
Investigation of texts in primary education level books according to values teaching approaches
  1. Tez No: 486036
  2. Yazar: NAZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojik değişimin hız kazandığı, ailede, sokakta şiddetin artarak devam ettiği günümüz toplumunda sağlıklı nesiller ve buna bağlı olarak sağlıklı bir toplum yetiştirilmek isteniyorsa değerler öğretiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu çalışma kapsamında ilköğretim ders kitapları ve ticari kitaplarda yer alan metinler değer öğretimi yaklaşımlarına göre incelenmiştir. Bu araştırmada, ders kitaplarında var olan değeri belirlemek ve değer öğretimi açısından incelemek için nitel araştırma yöntemlerinden olan belgesel tarama yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada 2015-2016 eğitim öğretim yılında okutulan 1. Sınıf Hayat Bilgisi, 2. Sınıf Hayat Bilgisi, 3. Sınıf Hayat Bilgisi kitabı ve 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarıyla aynı zamanda ilköğretim seviyesine uygun 60 hikâye ve masal incelemeye alınmıştır. Çalışma sonucunda ilköğretim düzeyindeki kitaplarda yer alan metinlerin değer öğretimi yaklaşımlarından hangisi ile ifade edildiğini belirlemek için araştırmacı tarafından betimsel analiz yöntemi kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. İlköğretim ders kitaplarında sorumluluk, saygı ve vatanseverlik değeri; hikâye ve masallarda ise dürüstlük ve yardımseverlik değerlerine daha fazla yer verilmiştir. İlköğretim düzeyindeki tüm kitaplarda değerlerin“Değer Telkin Etme/Aşılama”yaklaşımıyla işlendiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological change accelerated in a family where, in the street, violence is increasing in today's society to be trained for healthy generations and a healthy society are accordingly of the teaching of values must be performed. Within the scope of this study the texts in textbooks and trade books according to the value of primary teaching approach was studied. In this research, to examine and determine the value in terms of value education in textbooks, qualitative research is one of the methods which have been consulted on the method of documentary screening. Taught in the 2015-2016 academic year 1 research. Grade Life Science, 2. Grade Life Science, 3. Grade life science book and 4. Grade Social Studies textbooks at the same time, care has been taken to review the story and fairy tale at the primary level of 60. As a result of the study at the primary level, which approaches the value of one of the texts in the books the teaching by the researcher using the method of descriptive analysis to determine whether they are expressed in the findings were reached. In elementary textbooks, responsibility, respect, patriotism and the value of honesty in the story and the tale has been given more space and benevolence values. At the primary level of value in all the books“Value-suggestion/Grafting”approach with the processed findings were reached.