Kamu personeli seçme sınavına hazırlanan bir grup öğrencinin anksiyete depresyon düzeylerinin şemalarla ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 486079
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİA ASLIHAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, Kamu Personeli Seçme sınavına hazırlanan öğrencilerin erken dönemde gelişen ve kişinin yaşam olaylarına bakış açısını etkileyen bilişsel şemaların hangilerinin sınav anksiyetesi ile anlamlı ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Amaç doğrultusunda Sosyodemografik Veri Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Young Şema Ölçeği Soru Anketinden oluşan formlar, İstanbul'daki özel dershanede öğrenim gören 100 gönüllü öğrenciye uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler araştırmacı tarafından kodlanmış ve kağıt ortamda elde edilen veriler, SPSS (16.0) versiyonu bilgisayar paket programında, elektronik ortama geçirilmiş ve analiz edilmiştir. T-test, Anova ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the significant correlation with test anxiety, cognitive scheme which develops in the early stages of preparing students for the Public Personnel Selection Exam and events affecting the perspective of the person's life. Purpose, the sociodemographic data form, the Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Young Schema Questionnaire Questions form consisting of the survey, studying in of private education courses in Istanbul has been applied to 100 student. Participants of the encoded data obtained by researchers and the data obtained on paper, SPSS (16.0) in the version of the software packages, has been the electronic media and analyzed. T-Test results using ANOVA and Pearson Correlation analysis was obtained.